Filozofická fakulta UP připravila novou diskuzní platformu. Jako první budou o palčivých tématech debatovat Radka Denemarková a Jan Konvalinka

Čtvrtek 12. květen 2022, 9:12

Olomouc (12. května 2022) O boji proti cenzuře, dezinformacím i o tom, co znamená svoboda slova, přijedou na půdu Univerzity Palackého v Olomouci diskutovat spisovatelka Radka Denemarková a Jan Konvalinka, biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Debata, k níž je zvána široká veřejnost, se uskuteční 19. května – jako první v nové diskuzní platformě Společná půda.

Žijeme v době zkratek, které až příliš často plní funkci bitevních praporů. Zatímco jedna část společnosti mluví o nutnosti boje s dezinformacemi, druhá brojí proti cenzuře. Často se tak zdá, že věcná debata o očividně palčivých problémech není možná.

Nový příspěvek k současnému společenskému dění se proto rozhodla nabídnout Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP). Pro veřejnost připravila odvážnou, zároveň však slušnou a konstruktivní diskuzní platformu, která se palčivým tématům hodlá věnovat.

„Povinností vysokých škol je otevírat potřebná témata, která nejsou dostatečně veřejně diskutována. Proto na Filozofické fakultě UP přicházíme s formátem, jenž garantuje odbornou úroveň i odvahu kultivovaně mluvit o problémech, které často rozdělují společnost. Cesty poznání, věda a vzdělávání nezbytně potřebují otevřený pohled a schopnost vzájemného rozhovoru, i když můžeme mít na řadu věcí rozdílný názor,“ řekl k projektu Společná půda Jan Stejskal, děkan FF UP.

Cílem nové platformy je kultivovaná diskuze, v níž se zastánci odlišných postojů budou snažit prezentovat své názory způsobem, který je pro druhou stranu přijatelný. Důležitou součástí diskuze bude empatie a otevřenost, které jsou na FF UP vnímány jako základní podmínky svobodné demokratické společnosti.

Jako první přijedou do Olomouce komunikovat témata, která málokoho nechávají chladným, Radka Denemarková a Jan Konvalinka – brilantní hosté, kteří se aktivně vyjadřují k tématům jako svoboda slova, tzv. cancel culture, nebezpečí cenzury či sociální ohleduplnost. „Jsou to kapacity ve svých oborech a zároveň osobnosti s širokým přehledem, kterým společenská realita, v níž žijí, není lhostejná,“ doplnil Jan Stejskal.

Profesor Jan Konvalinka je vedoucím výzkumné skupiny v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Širší veřejnost si jej může pamatovat například z pořadu ČRo Plus, Koronavirus s Janem Konvalinkou, mezi akademiky je však znám také kritickým postojem k ideologickým zásahům do vědeckého výzkumu. Radka Denemarková je spisovatelka, literární historička, scénáristka, dramaturgyně, překladatelka a zároveň držitelka celé řady literárních cen včetně ceny Magnesia Litera. Její dílo bylo přeloženo do 23 jazyků. Často se vyjadřuje ke společenským problémům, kriticky se mimo jiné vyslovila k otevřenému dopisu J. K. Rowlingové, Noama Chomského, Anne Applebaumové, Salmana Rushdieho a dalších, který odsuzoval tzv. cancel culture.

První debatu z připravené série Společná půda I: Výzvy současné společenské komunikace bude moderovat Jan Buráň z katedry filozofie FF UP. Uskuteční se 19. května od 15 hodin v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci (Konvikt).

Kontaktní osoba:

Mgr. Petr Bilík, Ph.D. | proděkan pro vnější vztahy