Italský doktorand získává v CATRIN znalosti a dovednosti pro svůj výzkum

Matteo Di Virgilio z Milánské polytechniky je v CATRIN na tříměsíční doktorské stáži.
Foto: Martina Šaradínová
Čtvrtek 2. listopad 2023, 12:30 – Text: Martina Šaradínová

Na tříměsíční stáž v rámci svého doktorského studia přijel do CATRIN Univerzity Palackého Matteo Di Virgilio z Laboratoře materiálů pro energii a životní prostředí, která je součástí katedry chemie, materiálů a chemického inženýrství Giulia Natty na Milánské polytechnice. Vedle zlepšení svých znalostí a dovedností patří k přínosům jeho pobytu i navázání mezinárodních kontaktů.

Jeho hlavním výzkumným tématem je vývoj a zkoumání inovativních samoorganizovaných elektrolytů bez fluoru pro využití v palivových článcích.

„Cílem mého pobytu v CATRIN je provést další charakterizace materiálů, které studuji, a získat tak další znalosti, které mě mohou ve výzkumu posunout. Ve spolupráci se zdejšími vědci chceme zkoumat i možné nové kombinace, které by mohly přinést inovace v oblasti samoorganizovaných elektrolytů,“ uvedl doktorand.

Svoje přechodné působiště hodnotí mladý vědec pozitivně. „Budovy a kanceláře jsou krásné, laboratoře jsou nové a funkční a především lidé jsou nesmírně vstřícní. Zdejší stáž bude určitě vzrušující zkušenost,“ domnívá se.

Jeho pobyt na Univerzitě Palackého vznikl díky spolupráci vedoucího CATRIN-RCPTM Michala Otyepky s Giovanni Dotellim z Milánské polytechniky. „Matteo je velmi pracovitý a nadaný student, který se věnuje zajímavé problematice, která souvisí s přechodem na vodíkovou ekonomiku. Jsem rád, že u nás můžeme uvítat studenta z prestižní italské školy. Výměna studentů oboustranně přispívá k prohlubování spolupráce a sdílení znalostí. Věřím, že návštěva Mattea bude všestranně přínosná,“ řekl Otyepka.