K výročí lingvisty Miroslava Komárka se uskuteční slavnostní setkání

Foto: Vojtěch Duda a archiv katedry bohemistiky FF UP.
Úterý 9. duben 2024, 12:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Sto let uplyne od narození českého vysokoškolského učitele, jazykovědce a bohemisty Miroslava Komárka. Na jeho počest se na katedře bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého uskuteční slavnostní setkání, během nějž nabídnou své pohledy na Komárkovu tradici ve vědě (a v životě) germanistka Ingeborg Fialová či lingvisté a bohemisté Karel Komárek a Oldřich Uličný.

Na katedře bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého se u příležitosti stého výročí narození profesora Miroslava Komárka (1924–2013) uskuteční slavnostní setkání. Události se ve čtvrtek 18. dubna zúčastní vedle asi pěti kolegů a žáků profesora Komárka i děkan fakulty Jan Stejskal.

„Profesor Miroslav Komárek byl osobností, která významně ovlivňovala ráz olomoucké bohemistiky a slavistiky ve druhé polovině dvacátého století i na počátku jednadvacátého století. Lingvista, reprezentant české funkčně strukturalistické tradice doma i ve světě, ale také znalec literatury, výtvarného umění, a především pedagog a kolega profesor Komárek nezůstal jen v našich vzpomínkách. Může být a často také je inspirací pro to, co ve vědě, na univerzitě, ale i v životě děláme my dnes,“ říká Ondřej Bláha z katedry bohemistiky FF UP, který slavnostní setkání v jedné z poslucháren katedry bohemistiky uvede.

Akci pořádá Jazykovědné sdružení České republiky, pobočka Olomouc, a dále katedra bohemistiky FF UP.

Setkání u příležitosti 100. výročí narození prof. Miroslava Komárka, 18. dubna od 10 do 13 hodin, katedra bohemistiky FF UP (Křížkovského 10, zadní trakt, přízemí), posluchárna 1.25.