Katedra romanistiky hostila mezinárodní konferenci o současné francouzské literatuře

Foto: archiv katedry romanistiky FF UP
Čtvrtek 9. listopad 2023, 13:31

Ve dnech 3. a 4. listopadu se v prostorách katedry romanistiky FF UP konala mezinárodní konference s názvem Mater Genetrix. Les images de la mère dans la littérature moderne de l’expression française zaměřená na podoby ztvárnění postavy matky v současné francouzsky psané literatuře. Konference byla organizována ve spolupráci s katedrou románské literatury a kultury Fakulty humanitních a kulturních studií Univerzity Pasov.

Akce se zúčastnilo celkem dvacet dva přednášejících z univerzit ve Francii (Paříž, Caen, Nancy, Clermont-Ferrand), Německu (Lipsko, Kaiserslautern, Berlín, Saarbrücken, Heidelberg, Pasov), Irsku (Dublin), Turecku (Ankara), Alžírsku (Médéa), Maroku (Settat), Pobřeží slonoviny (Abidžan), Japonsku (Kobe), České republice (Olomouc, Brno, Hradec Králové) a na Slovensku (Prešov).

Úvodní plenární přednášku proslovila Sylviane Coyault, emeritní profesorka francouzské literatury z Univerzity Clermont Auvergne. V celkem sedmi panelech měli účastníci konference možnost seznámit se s různorodým spektrem pohledů na obraz ženy-matky ve francouzské a frankofonní literatuře, a to napříč literárními žánry. Hned několik příspěvků bylo věnováno dílu prozaičky Hélène Cixous, hlavní zastánkyně teorie „ženského rukopisu“ a teoretičky francouzského feminismu. Z intimní, psychologické i sociologické perspektivy byla přiblížena postava matky v autobiografické a autofikční tvorbě několika výrazných osobností současné francouzské literární scény - Annie Ernaux, Brigitte Giraud, Édouarda Louise, Marie-Hélène Lafon, Irène Némirovsky nebo kontroverzní spisovatelky a autorky „manifestu za nový feminismus“ Virginie Despentes. Zazněly také přednášky zaměřené na tematiku mateřství ve francouzské duchovní literatuře 2. poloviny 20. století, v současné frankofonní africké a kanadské literatuře nebo v dystopických dílech literatury posthumanismu.

Zastoupení přednášejících z úctyhodně širokého okruhu zahraničních pracovišť, kteří se sešli díky iniciativě hlavních organizátorek konference, docentky Marie Voždové (FF UP) a docentky Mariny Ortrud Hertrampf (Univerzita Pasov), přispělo nejen k možnosti cenného a inspirativního sdílení vědeckých poznatků, ale bylo i velmi příjemnou příležitostí k navázání nových profesních známostí a možné další meziuniverzitní spolupráce.

Mgr. Jiřina Matoušková, Ph.D., katedra romanistiky FF UP