Klinika zubního lékařství poradí se správnou péčí o chrup

Foto: archiv FNOL
Čtvrtek 16. březen 2023, 12:00 – Text: Martin Višňa

Zlepšit povědomí o významu ústní hygieny v každém věku je jedním z cílů Světového dne ústního zdraví, který připadá na 20. března. K preventivním a odborným akcím, které se letos s mottem Buďme hrdí na svá ústa u příležitosti dne napříč Českou republikou konají, přispěla jako tradičně i Klinika zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc.

Olomoucký týden zdravých zubů odstartuje v úterý 21. března program v Pevnosti poznání zaměřený především na žáky mateřských a základních škol, ale i na širokou veřejnost. „Děti budou formou her edukovány o správné hygieně, o tom, co je a co není pro zoubky zdravé a co dělat pro to, aby neměly kazy. Dále se mohou posadit do zubařského křesla, zahrát si na zubaře a potkají se i s naší Zubní vílou. Ve spolupráci s našimi studenty budou plnit úkoly, za jejichž úspěšné řešení je budou čekat nejen dárečky, mohou si také vytvořit svůj obrázek veselého úsměvu,“ přiblížila Iva Voborná, přednostka kliniky.

Během následujících dní členové Spolku studentů stomatologie z řad studentů programů Zubní lékařství a Dentistry na LF UP navštíví školy a školky v regionu a jejich žákům zábavnou formou připomenou a vysvětlí zásady správné ústní hygieny.

V pátek 24. března se pak na klinice, která sídlí v Palackého ulici v centru Olomouce, sejdou stomatologové, zubní lékaři, dentální hygienistky a zubní sestry na konferenci Úsměv 023. Jednodenní událost nabídne dvanáct vystoupení odborníků nejen z Olomouce, ale i Hradce Králové, Plzně či slovenské Čadce. „Program tvoří zejména prezentace postgraduálních studentů a mladých lékařů. Hlavními tématy jsou současné trendy v diagnostice a terapii onemocnění parodontu a diagnostika a ošetření čelistních anomálií – ortognátní chirurgie,“ uvedla Iva Voborná. Podrobnosti ke konferenci jsou k dispozici zde.

Světový den ústního zdraví se každoročně slaví 20. března již od roku 2008. Jeho cílem je připomenout význam ústního zdraví a celosvětově zlepšit povědomí o významu ústní hygieny při prevenci onemocnění dutiny ústní. Svátek je organizován Světovou dentální federací (FDI) a národními dentálními asociacemi ve spolupráci s globálními partnery. V ČR je realizován Českou stomatologickou komorou, pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR a ve spolupráci s partnery projektu. Více zde.

Lékaři a studenti Kliniky zubního lékařství LF UP a FNOL společně se Zubní vílou nebudou chybět ani na Veletrhu zdraví, který se v pátek 17. a sobotu 18. března koná v Pevnosti poznání. Své prezentace a aktivity pro návštěvníky tu budou mít mimo jiné také Transfuzní oddělení FNOL, Ústav porodní asistence Fakulty zdravotnických věd UP nebo plavečtí trenéři Swimming with tech z Aplikačního centra BALUO Fakulty tělesné kultury UP. Další informace k veletrhu na webu Pevnosti poznání.