Knihovna zve na šestý ročník Týdne s elektronickými informačními zdroji

Grafika: Knihovna UP
Středa 8. březen 2023, 8:00 – Text: Barbora Malínek Číhalová

Workshopy, webinář, školení, konzultace i anketa o ceny. Tak bude vypadat letošní Týden s elektronickými informačními zdroji, který již pošesté připravuje Knihovna Univerzity Palackého. Proběhne od 13. do 17. března v Ústřední knihovně ve Zbrojnici i na fakultních pobočkách univerzitní knihovny.

Týden s elektronickými informačními zdroji (Týden s EIZ) každoročně připravuje oddělení bibliograficko-informačních služeb Knihovny UP a jeho cílem je především propagace elektronických informačních zdrojů, které mají studenti a zaměstnanci univerzity k dispozici. „Od ledna letošního roku je mezi e-zdroji dostupnými na Univerzitě Palackého řada novinek, které bychom v rámci tohoto týdne uživatelům rádi představili. Chtěli bychom také akademickou obec seznámit s novinkou z hlediska předplatného e-zdrojů, a to s přechodem z klasického modelu Read na model Read & Publish, který jim nabízí nemalé výhody a slevy během procesu  publikování Open Access,“ řekla Kristina Mikešová, vedoucí oddělení bibliograficko-informačních služeb Knihovny UP.

Každoročním bodem programu Týdne s EIZ, který letos proběhne od pondělí 13. do pátku 17. března, je nabídka individuálních konzultací. „Po celý týden mohou zájemci přijít se svým dotazem zaměřeným na elektronické informační zdroje, problematiku citování nebo publikování odborného textu do Ústřední knihovny ve Zbrojnici, konkrétně do kanceláří 1.55 a 1.59. Konzultace budou probíhat také u výpůjčních pultů na fakultních pobočkách Knihovny UP,“ uvedla Kristina Mikešová

Kromě konzultací zve zájemce také na praktické workshopy v úterý 14. a ve středu 15. března, kde si budou moci pod vedením odborného knihovníka vyzkoušet vyhledávání e-zdrojů pro svou seminární či závěrečnou práci. V souvislosti s novým modelem předplatného e-zdrojů Read & Publish dále chystá oddělení bibliograficko-informačních služeb na úterý 14. března tematické školení zaměřené na to, jak využít slevy a výhody vyplývající z předplatného při publikování odborných článků v režimu otevřeného přístupu. Na pondělí 13. března od 13:15 je v rámci Týdne s EIZ plánován online webinář, během kterého bude představen portál elektronických informačních zdrojů a vyhledávání na něm.

Pro návštěvníky Týdne s EIZ budou jako každý rok v knihovně ve Zbrojnici i u výpůjčních pultů na fakultních pobočkách připraveny praktické propagační předměty a letos také soutěžní anketa. „Stačí odpovědět na několik otázek a anketní lístek spolu se svým kontaktním e-mailem vhodit do označených boxů, které budou na infostánku v přízemí knihovny ve Zbrojnici a také na dalších fakultních pobočkách Knihovny UP,“ dodala Kristina Mikešová.

Podrobné informace k programu na Týden s EIZ a také odkazy pro rezervaci termínů workshopů a školení či odkaz pro připojení k webináři najdete na stránkách Knihovny UP zde.

Oddělení bibilograficko-informačních služeb Knihovny UP poskytuje uživatelům služby a poradenství zaměřené na elektronické informační zdroje a práci s nimi a spravuje portál elektronických informačních zdrojů. Pro akademické pracovníky a doktorandy Univerzity Palackého nabízí zdarma zpracování rešerší, pro studenty konzultace a školení zaměřené na práci s elektronickými informačními zdroji a také na problematiku citování. Dále nabízí podporu a poradenství v oblasti publikování v Open Access a administruje publikování v otevřeném přístupu u vybraných vydavatelství na základě transformačních smluv (Read & Publish).