Kulatý stůl teologické fakulty se zaměří na sexuální násilí ve válce, promluví odborníci z Česka a Ukrajiny

Středa 7. září 2022, 13:26

Olomouc (7. září 2022) Jaká jsou pravidla pro zacházení se zajatci a civilisty ve válečných konfliktech? Jaké následky v rovině tělesné, duševní a sociální si odnášejí oběti sexuálního násilí ve válce? Lze tomuto násilí předcházet, co je jeho příčinou a jak s tématem pracují novináři?

Všichni to vědí, ale těžko se o tom mluví. I ve 21. století provází válečné konflikty sexuální násilí – a válka na Ukrajině není výjimkou. Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP) spolu s Ukrajinskou katolickou univerzitou ve Lvově proto pořádají kulatý stůl na téma Sexuální násilí ve válce. Akce s mezinárodním přesahem se uskuteční 12. září 2022 v 17 hodin v budově CMTF UP v Univerzitní ulici v Olomouci, ale také online na Zoomu či Facebooku. Debatu povede proděkan CMTF UP pro zahraničí Dominik Opatrný.

„Téma sexuálního násilí ve válce má mnoho rovin, chtěli jsme pokrýt ty nejdůležitější. Hledali jsme profesionály, kteří pracují s oběťmi a znají následky zneužívání, a také ty, kteří rozumí pozadí fungování armády, aby se s námi podělili o svůj pohled na válku i na pachatele. Přizvali jsme také zástupce novinářů, od nichž se o sexuálním násilí ve válce většinou dozvídáme. Diskutující tak společně vytvoří ucelenější obraz problému. Tiše doufám, že debata naznačí také možnosti, co dělat dál. Nemůžeme se přece smířit s tím, že se takové věci v 21. století stále dějí,“ popsal smysl setkání u kulatého stolu organizátor a moderátor Dominik Opatrný.

Akce má dvojí cíl: upozornit na brutální násilí, kterému jsou vystaveny nevinné ukrajinské oběti v rusko-ukrajinské válce, a prohloubit spolupráci mezi pořádajícími partnerskými univerzitami jak na akademickém poli, tak v oblasti sociální služby.

„Téma debaty je nesmírně aktuální a zároveň velmi bolestivé a choulostivé, protože jsme každý den svědky zpráv o spáchaných vojenských sexuálních zločinech. Formát akce nebyl zvolen náhodou. Pochopili jsme, že takto citlivé téma vyžaduje nejen akademickou analýzu, ale i živou komunikaci za účasti přednášejících i publika, které se může do diskuze aktivně zapojit,“ uvedl odborný asistent Yuriy Martynyuk z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově.

Cyrilometodějská teologická fakulta UP s prestižní Ukrajinskou katolickou univerzitou dlouhodobě spolupracuje na studentských i akademických výměnách. Možnost uskutečnit kulatý stůl na své půdě bere jako projev solidarity a podpory Ukrajině.

„Během války všichni Ukrajinci skutečně cítí, kdo je opravdový přítel a kdo své záměry pouze deklaruje hlasitými slovy. Mezi těmi, kteří svou slušnost a věrnost skutečným hodnotám prokázali v praxi, zaujímá Česká republika přední místo. Mnoho nuceně vysídlených Ukrajinců zde našlo útočiště a dostalo se jim právní, sociální, lékařské a psychologické pomoci. Mnozí ukrajinští studenti zde můžou pokračovat ve studiu, konkrétně na Univerzitě Palackého, za což jsme upřímně vděčni. Pokud Ukrajina a ukrajinská armáda potřebují mezinárodní vojenskou podporu a mohou ji získat od vlád, můžeme se připojit svou akademickou angažovaností, abychom poskytli dlouhodobou dobrovolnickou pomoc a udržovali válečnou problematiku v centru pozornosti,“ dodal Martynyuk.

Diskutovat u kulatého stolu budou:

Tomáš Holub

• biskup plzeňské diecéze
  • první vojenský kaplan, později hlavní kaplan Armády ČR (1996–2006)
  • účastník české vojenské mise v Bosně a Hercegovině
  • autor knihy Boj proti terorismu ve světle nauky o takzvané spravedlivé válce: Návrh kriteriologie

Jaromír Marek

• redaktor zpravodajství Českého rozhlasu
  • autor reportáží z řady zemí zasažených válkou, včetně Ukrajiny

Yuriy Martynyuk

• vyučující bioetiky na Ukrajinské katolické univerzitě ve Lvově

Oleksandra Nizdran