Lékařská fakulta hostila hodnotitele ze Světové federace pro lékařské vzdělávání

Foto: Martin Višňa
Středa 27. březen 2024, 15:00 – Text: Martin Višňa

Národní akreditační úřad pro vysoké školství (NAÚ) usiluje o udělení akreditace Světové federace pro lékařské vzdělávání (WFME), díky které by mladí čeští lékaři získali snazší přístup na pracovní trh v USA. Náročným externím hodnocením jako zástupce tuzemských lékařských fakult prošla Lékařská fakulta UP.

Čtyřčlenná komise z WFME po tři dny sledovala práci akreditační komise z NAÚ přímo v prostorách fakulty. Hodnotitele zajímalo, zda výuka Všeobecného lékařství a General Medicine na LF UP probíhá podle schváleného akreditačního spisu a také dle standardů federace, v průběhu procesu byli k jednání přizváni nejen zástupci fakulty, ale také vedení Fakultní nemocnice Olomouc v čele s ředitelem Romanem Havlíkem.

„Smyslem tohoto hodnocení bylo ukázat komisi WFME, jak NAÚ provádí akreditaci lékařských fakult a zda je taková podoba hodnocení v souladu s požadavky federace. Snaha NAÚ o získání akreditace této federace souvisí s tím, že po roce 2025 budou moci vyrovnávací zkoušky pro vstup na pracovní trh v USA vykonat pouze lékaři, kteří medicínu vystudovali na fakultách akreditovaných agenturou uznanou ze strany WFME,“ přiblížil proděkan LF UP pro zahraniční vztahy a General Medicine Milan Raška.

„My jsme se jako zástupci českých lékařských fakult k uskutečnění hodnocení nabídli, protože už dříve jsme jednu mezinárodní akreditaci (AMSE – The Association of Medical Schools in Europe, psali jsme zde) podle pravidel WFME úspěšně získali. A myslím, že bychom to měli zvládnout i nyní,“ dodal proděkan.

Oficiální zpráva z návštěvy hodnotitelů na LF UP bude známa až později, vedení fakulty však stručné výsledky mohlo vyslechnout během závěrečného jednání. „Bylo potvrzeno, že fakulta obstojí i v celosvětovém měřítku. Zazněly samozřejmě také nějaké náměty pro další zlepšování, těmi se budeme zabývat, ať už je to otázka výukových zdrojů nebo vybalancování teoretických, preklinických a klinických oborů. Nicméně cítím to tak, že komise potvrdila vysokou kvalitu výuky Všeobecného lékařství a v podstatě celé naší fakulty, a to je něco, co nás velmi těší. Děkuji všem, kteří se podíleli na přípravě podkladů a realizaci tohoto akreditačního řízení,“ shrnul děkan Milan Kolář.