Letních univerzitních her se zúčastní i sportovci z Univerzity Palackého

Logo Letních světových univerzitních her v Chengdu. Zdroj: 2021chengdu.com
V textu portréty B. Janíčkové a T. Zobala. Foto: Jakub Čermák a archiv T. Zobala
Pátek 21. červenec 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

V Chengdu, šestém největším čínském městě, již brzy propuknou Letní světové univerzitní hry, na nichž poměří síly v osmnácti sportech vysokoškoláci z celého světa. Nebudou chybět ani studenti z České republiky. Mezi více než stovkou nominovaných jsou i sportovci z Univerzity Palackého – plavkyně Barbora Janíčková z fakulty tělesné kultury, veslař Tomáš Zobal studující na cyrilometodějské teologické fakultě a pětice volejbalistek.

Hry se konají od 28. července do 8. srpna. Na programu je mimo jiné atletika, moderní a sportovní gymnastika, judo, lukostřelba, plavání, šerm nebo veslování. Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) do Číny vysílá výpravu se 102 sportovkyněmi a sportovci, mezi kterými je například šermíř Martin Rubeš, který bude obhajovat zlato z poslední univerziády, nebo medailisté z Evropských her střelci Jiří Přívratský, Matěj Rampula a František Smetana či taekwondistky Petra Štolbová a Dominika Hronová.

„Díky předchozím výsledkům na světových univerzitních akcích máme laťku nastavenou opravdu vysoko. Například letos jsme v Lake Placid získali celkem dvanáct medailí (viz tento článek – pozn. redakce). Před čtyřmi lety jsme z Neapole přivezli sedm cenných kovů. Věřím a pevně doufám, že budeme alespoň tak úspěšní i letos,“ uvedla předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová.

Mezi českými reprezentanty nechybějí ani studenti Univerzity Palackého. V plaveckých závodech se představí Barbora Janíčková, která studuje tělesnou výchovu a biologii a která se zúčastnila olympijských her v Tokiu (ohlédnutí si můžete přečíst zde).

„Na univerziádu se moc těším. Trochu mě mrzí, že se letos plavecké soutěže konají hodně natěsno, ihned po návratu z univerziády odlétám na mistrovství Evropy do 23 let. Věřím ale, že to zvládnu a vše půjde hladce,“ řekla plavkyně SK UP Olomouc. „V Číně bych se ráda přiblížila osobnímu rekordu v závodu na 100 metrů kraul, to by mi mohlo zajistit semifinále. Celkově ale vůbec netuším, jaká bude na místě konkurence, vzhledem k tomu, že před univerziádou je ještě mistroství světa v Japonsku. Bude to celé tak trochu překvapení,“ dodala Barbora Janíčková.

Dalším reprezentantem z Univerzity Palackého je Tomáš Zobal, který se již přes deset let věnuje veslování a před nedávnem se stal studentem programu Etika a kultura v mediální komunikaci na cyrilometodějské teologické fakultě. „Když jsem šel studovat do Olomouce, univerziáda pro mě byla jedním z hlavních cílů. Mám radost, že jsme si v nominačním závodě účast vyjeli. Jsem nepárový veslař, což znamená, že vesluji jen s jedním veslem a potřebuji k sobě minimálně jednoho dalšího veslaře. Letos jsem trénoval v Praze s parťákem Janem Chlebovským z ČVUT. Podařilo se nám vyhrát kontrolní závody reprezentace v kategorii do 23 let a nominovali jsme se v osmě do 23 let na mistrovství Evropy a světa. Máme tak teď před sebou tři velké závody,“ uvedl.

„Cíl je určitě dobře si zazávodit a přivézt co nejlepší výsledek. Na závody se moc těším. Máme kolem veslování dobrou partu, takže se všechny posádky budeme vzájemně podporovat a věřím, že atmosféra v tomhle ohledu bude možná i taková uvolněnější než na jiných závodech. Navíc teď řešíme, že pokud se to bude časově stíhat, postavili bychom i mixovanou posádku. Jsem zvědavý i na bydlení ve vesnici s ostatními sportovci po vzoru olympijských her. Nic takového jsem ještě nezažil,“ doplnil třináctinásobný mistr republiky a juniorský mistr Evropy z roku 2019, člen VK Slavia Praha.

Výrazné zastoupení bude mít olomoucká univerzita v univerziádním volejbalovém výběru žen, do sestavy se dostalo hned pět studentek. Nahrávačka Květa Grabovská působí v německém klubu Ladies in Black Aachen, blokařka Ema Kneiflová zase v týmu Charleroi Volley v Belgii, obě studují na fakultě tělesné kultury. Stejně tak jsou s olomouckou tělovýchovou spojeny libero Barbora Chaloupková a smečařka Aneta Weidenthalerová, které budou v nové extraligové sezoně oblékat dres VK UP Olomouc. Poslední volejbalistkou z UP, která se zúčastní turnaje v Chengdu, je Nicole Šmídová, hráčka PVK Olymp Praha, která studuje biochemii na přírodovědecké fakultě.

Letní světové univerzitní hry v čínském Chengdu se měly uskutečnit již v roce 2021, kvůli epidemii covidu-19 však byly postupně přeloženy až na letošek. Oficiální web her najdete na 2021chengdu.com, informace o výkonech českých studentek a studentů můžete sledovat na webu či sociálních sítích ČAUS. Sportovní přenosy z univerziády pak bude možné sledovat na Eurosportu, pravidelné zpravodajství nabídne Česká televize a Český rozhlas Radiožurnál a Radiožurnál Sport.