Noční studovna ve Zbrojnici se otevírá i o víkendech a svátcích

Noční studovna je nyní přístupná i v mimopracovních dnech.
Foto: Velena Mazochová
Neděle 30. říjen 2016, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Studovat nonstop lze v noční studovně ve Zbrojnici už i ve dnech pracovního volna. Strávit zde nerušený čas nad skripty, učebnicemi nebo při přípravě seminárky mohou studenti třeba od soboty do pondělí nebo ve svátečních dnech.

Noční studovna tak bude studentům k dispozici i v době uzavření Ústřední knihovny ve Zbrojnici. „Pauzu zachováme pouze v pracovní dny pro příchod zaměstnanců, vždy mezi šestou a osmou hodinou ráno, jinak bude studovna otevřena prakticky non stop. Kromě nočního provozu je přístupná celodenně,“ vysvětlila ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková.

Rozšířením provozu vychází vedení knihovny vstříc požadavkům studentů, kteří prostory k nočnímu studiu využívají v hojném počtu. „Během těch tří let, které uplynuly od jejího vzniku, jsme otevírací hodiny postupně přidávali. Zájem je stále poměrně velký a požadavek na víkendový provoz jsme od studentů slýchali často. Teď uvidíme, do jaké míry využijí toho, že zde budou moci zůstat třeba od soboty od čtyř odpoledne až do pondělí do šesti do rána,“ uvedla ředitelka.

Noční studovna je umístěná v přízemí Ústřední knihovny ve Zbrojnici a během dne je přístupná vchodem přes recepci. Od 22 hodin se do ní zájemci dostanou s kartou ISIC vstupem přímo z nádvoří. Pro průchody vrátnicí do bývalé tereziánské zbrojnice jsou přitom stanoveny pevné intervaly. „Režim je nastavený tak, že vrátný zájemce vpouští a vypouští každou hodinu, v jiných časech se s ním studenti musejí osobně domluvit,“ upozornila Helena Sedláčková.

Noční studovna s kapacitou třiceti míst byla poprvé otevřena v říjnu 2013. K jejímu vybavení patří wifi připojení, mikrovlnná trouba a sociální zařízení. Z bezpečnostních důvodů je v ní instalován také kamerový systém propojený s vrátnicí Zbrojnice.

První univerzitní noční studovna vznikla na lékařské fakultě. Ta ji svým studentům nabízí v nepřetržitém provozu už od letního semestru 2013.

Informace o provozu univerzitní knihovny najdete ZDE.

Zpět