Odhalujete vědecká tajemství? Staňte se Českým Vševědem!

Logo soutěže Český vševěd 2023
Středa 5. duben 2023, 13:00 – Text: Martin Višňa

Tajemství je tématem letošního ročníku oblíbené popularizační akce Noc vědců, která pravidelně na přelomu září a října otevírá zájemcům dveře řady vědecko-výzkumných pracovišť napříč Českou republikou, včetně těch na Univerzitě Palackého. Tajemství je také zadáním pro účastníky soutěže popularizátorů vědy Český Vševěd, která Noc vědců již podruhé doprovodí. Přihlásit se do ní je možné do konce dubna.

Cílem popularizační soutěže Český Vševěd je předat divákům nejen nadšení pro vědu, ale srozumitelnou formou i kus vědění samotného. Zapojit se mohou všichni odborníci a studenti, kteří by chtěli svoji vědeckou práci představit veřejnosti. Pro účast stačí natočit video přibližující zajímavou formou v maximálně 150 sekundách tajemství svého výzkumného zaměření a přihlásit se prostřednictvím tohoto formuláře. Nerozhoduje profesionálnost videa, ale jeho obsah a originalita.

Zaslaná videa budou zveřejněna na stránce Noci vědců, kde v době od 15. května do 15. října poběží hlasování veřejnosti. Zároveň ale bude o postupu až šesti nejlepších popularizátorů do finále rozhodovat i odborná porota. Finálový večer, kde bude udělen titul Český Vševěd 2023, se uskuteční 6. prosince v komorním sále moderního City Campusu Ostravské univerzity.

Právě na Ostravskou univerzitu putoval titul Český Vševěd vloni při premiérovém ročníku soutěže, když ve finále nejvíce zaujala bioložka Eva Bílková s prezentací svého výzkumu vážek.

Univerzita Palackého měla v loňském prvním ročníku soutěže také své zastoupení, Zuzanu Barbuščákovou a Jana Tomáštíka z přírodovědecké fakulty. Do finále však ani jeden z nich nepronikl. „Věříme, že i letos se na naší univerzitě najdou šikovní a odvážní popularizátoři vědy, kteří se nebojí jít ‚s kůží na trh‘, a že letos bude UP zastoupena i během finálového večera,“ uvedl koordinátor Noci vědců na UP Ondřej Martínek z Oddělení marketingu UP.

Zájemci z řad studentů a vědeckých pracovníků na součástech Univerzity Palackého mají na přípravu svých videí a na přihlášku do soutěže čas do 30. dubna. V případě jakýchkoliv dotazů se mohou obrátit na univerzitního koordinátora soutěže Michala Zycha (michal.zych@upol.cz) z Oddělení komunikace UP.

Noc vědců je popularizační akce, která zájemcům všech generací přibližuje svět vědy a vědců a vědkyň, kteří dělají práci přínosnou pro společnost. Vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005, v České republice ji nyní již pátým rokem jako národní koordinátor zastřešuje Ostravská univerzita společně s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Na programu se napříč zemí podílí přes 20 univerzit a více než 40 vědeckých institucí, science center nebo hvězdáren. Univerzita Palackého mezi nimi nechybí, přičemž návštěvníci olomoucké Noci vědců se pravidelně mohou podívat nejen do laboratoří a odborných učeben na všech fakultách a vysokoškolském ústavu UP a také například na pracoviště Fakultní nemocnice Olomouc. Loňskou Noc vědců v Olomouci navštívilo přes 6000 lidí, viz ohlédnutí zde.

Letošní noc proběhne v pátek 6. října, zastřešujícím tématem je Tajemství.