Právnická fakulta připravila akademický diář. Už popáté

Diář kopíruje akademický rok, začíná zářím 2017 a končí zářím 2018.
Foto: Eva Hrudníková
Úterý 17. říjen 2017, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta pokračuje v tradici – opět připravila speciální plánovací diář. Tentokrát však prošel výraznější proměnou. Jak po obsahové stránce, tak po té vizuální. Studenti, ale i zaměstnanci si pomocí diáře mohou plánovat již pátý akademický rok v řadě.

Obsah Akademického diáře 2017/2018 je univerzálnější. „Chtěli jsme, aby byl využitelný pro studenty všech fakult naší univerzity. Protože je určen především studentům, zařadili jsme do něj nově Studijní a zkušební řád UP, kterého se v návaznosti na novelu zákona o vysokých školách dotkla celá řada změn. Při přípravě diáře jsme vycházeli z jednotného vizuálního stylu univerzity, ponechali jsme však také prostor pro vlastní dotvoření diáře, například motivačními nálepkami, které navrhli sami studenti,“ řekla Veronika Tomoszková z katedry správního práva a finančního práva, která na tvorbě diáře spolupracovala se studenty právnické fakulty.

Již po prvním prolistování je jasné, že nejde o běžný plánovací zápisník. Tento totiž kopíruje akademický rok, začíná zářím 2017 a končí zářím 2018. Jsou v něm stránky pro vlastní rozvrh výuky, plánování volnočasových aktivit, přípravu životopisu, cenné odkazy nebo zmiňovaný studijní a zkušební řád. A především spousta místa pro vlastní poznámky. Diář má také nový formát a praktickou kapsu, vytištěný je na kvalitním papíře a ručně vázaný olomouckou knižní dílnou.

Právnická fakulta se i letos rozhodla diář věnovat všem prvákům. „Myslím, že je to hezká pozornost pro zahájení jejich studia na naší fakultě. Papírové diáře mám ráda – mají duši. Když si je pak zpětně prohlížím a vzpomínám, co jsem příjemného i nepříjemného zažila, je to fajn pocit. Jednou třeba i studenti, kteří navíc již nemají papírové indexy k dokladování svých studijních výsledků, díky tomuto diáři zavzpomínají alespoň na jeden z nejhezčích roků svého života spojených s naší univerzitou,“ uvedla děkanka Zdenka Papoušková.

Diář bude provázet během prvního roku studia například Simonu Kamlarovou. „Nápad je to skvělý. Oceňuji, že kromě plánovací kalendářní části je tam spousta užitečných univerzitních informací, termínů, kontaktů a rad,“ řekla posluchačka 1. ročníku oboru Právo. Studentka 3. ročníku Monika Štrofová zase ocenila vzhled diáře. „Vypadá reprezentativně a velikost je tak akorát. Myslím, že bude velmi praktický.“

S myšlenkou vytvořit akademický diář přišla před pěti lety Veronika Tomoszková. „Všimla jsem si, že mým studentům, kteří se připravují na profesi právníka, chybí dovednost plánovat svůj čas. Celá řada z nich při studiu zažívá stres, strach z neúspěchu, chybí jim motivace na sobě pracovat nebo vodítko z krize. Napadlo mě, že akademický diář by mohl pomoct,“ vzpomněla na začátky Veronika Tomoszková. Inspiraci si přivezla před lety z USA, kde studovala na střední škole.

Malá část nákladu je volně prodejná. Zájemci o diář pište na komunikace@upol.cz. Cena je 200 korun.