Přírodovědecká fakulta hostila mladé badatele ze základních a středních škol

Ocenění studenti.
Foto: Šárka Chovancová
Úterý 22. květen 2018, 14:00 – Text: Šárka Chovancová

Žáci a středoškolští studenti nemají malé cíle, a to ani v oblasti bádání. Dokázali to na dvanácté Studentské konferenci mladých přírodovědců, kterou pořádala v Pevnosti poznání přírodovědecká fakulta.

Konference byla rozdělena do dvou sekcí. V sekci Věda je zábava soutěžili členové přírodovědných kroužků, kteří během roku zpracovávali práce na téma Člověk a zdraví – Výživa lidstva. Sekce Badatel pak cílila na středoškoláky, kteří si chtěli zkusit vědeckou práci pod vedením vysokoškolských pedagogů.

„Rok od roku stoupá úroveň prací. Letos mě nejvíce zaujala práce Stres rostlin, kde se žákům Základní školy v Břidličné podařilo prokázat, že rostlina dokáže identifikovat člověka, který jí ubližoval plamenem. Poté, co se k ní přiblížil, reagovala tím, že začala vysílat akční potenciály,“ uvedl koordinátor sekce Věda je zábava Vladimír Vinter.

Žáci zkoumali také například přítomnost chemických látek v ovoci a zelenině, zabývali se problematikou cukrů, změnou krajiny v okolí Gymnázia Olomouc-Hejčín nebo výskytem plísní v Základní škole Břidličná. Tato práce získala první místo v kategorii Prezentace, autorkami jsou Anna Sedláčková a Tereza Krejčová. V kategorii Písemná práce zvítězil školní kolektiv Gymnázia Šternberk s prací Cukr - nakopne vás, doslova?

Do sekce Badatel se letos přihlásilo 12 studentů, někteří z nich svou práci prezentovali dokonce v anglickém jazyce. První sekce byla zaměřena na matematiku a počítačové modelování, druhá na experimentální práce. „Úroveň příspěvků byla velmi vysoká a plně srovnatelná s úrovní, kterou můžeme vidět u bakalářských nebo i diplomových prací. Myslím, že je to způsob, jak přitáhnout studenty k přírodním vědám," uvedl děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala.

Hlavní cenu v sekci Badatel obdržela Tereza Gistrová za práci Synthesis optimalization and biological properties of HIV-1 reverse transcriptase inhibitors. „Prezentovala jsem výsledky své práce, která se zaměřovala na optimalizace syntézy inhibitorů HIV, což jsou látky, které by měly zabránit šíření HIV v těle. Z ocenění mám velkou radost, ale pořád mám pocit, že je co zlepšovat," dodala studentka z Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť.