První litry krve darovány, druhý ročník Souboje fakult odstartoval

Studenti darovali první litry krve v rámci letošního Souboje fakult.
Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 21. říjen 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

S vyhrnutými rukávy zahájili studenti Univerzity Palackého na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc druhý ročník Souboje fakult v darování krve a krevní plazmy. Do soutěže na podporu bezplatného dárcovství, za kterou stojí Studentský spolek FZV UP, se mohou studenti a zaměstnanci univerzity zapojit po celý zimní semestr.

„Každou takovou akci, která přinese jen trochu více dárců krve, velmi vítáme. Aktuálně opět stoupá počet covid-19 pozitivních pacientů a dárců je méně. Každý den nám volají z řady nemocnic, že potřebují krev, také se snažíme dohnat péči, kterou jsme kvůli pandemii odkládali v uplynulých měsících, takže naše stavy krve jsou velmi nízké. Dárci se navíc často omlouvají, že kvůli infekcím a dalším zdravotním problémům nemohou přijít, takže jsme za takovéto akce opravdu vděční,“ přivítala organizátory a první účastníky Souboje fakult primářka transfuzního oddělení Dana Galuszková.

Podpořit je přišel také děkan pořádající Fakulty zdravotnických věd UP Jiří Vévoda, který především popřál, ať to teče. „A ať jsme alespoň stejně tak dobří, jako jsme byli vloni,“ připomněl děkan loňské prvenství FZV v jedné z kategorií souboje.

Prostřednictvím tiskového mluvčího univerzity Egona Havrlanta pozdravil studenty také rektor UP Martin Procházka, který se zahájení nemohl kvůli dalším pracovním povinnostem zúčastnit. „Pan rektor jako lékař velice dobře ví, jak je krev potřebná, a na této akci mu velmi záleží. Děkuje Studentskému spolku FZV UP za to, že ji uspořádal. Mám vás pozdravovat a popřát, aby se v souboji podařilo darovat minimálně tolik akademické krve jako vloni,“ vzkázal Egon Havrlant s dovětkem, ať je tu tolik krve jako ve filmech Quentina Tarantina. „Ovšem krve, která bude pomáhat a sloužit pacientům, kteří ji potřebují.“

Zahájení Souboje fakult, jehož mottem je výzva „Vyhrň rukáv!“ nicméně nebylo jen o přáních, došlo i na činy a první studenti, kteří prošli prohlídkou, zavítali během dopoledne do odběrových boxů. Byla mezi nimi studentská senátorka z FZV Tereza Marková, která si připsala svůj pátý odběr, nebo medik Metoděj Koupil.

Vůbec poprvé krev daroval student Radiologické asistence Milan Skála. „Člověk rád pomůže, navíc když jsem zjistil, že mou krevní skupinou je poněkud méně častější B+, tím spíš mě to vedlo k tomu, abych daroval. Nejdřív jsem se toho bál, ale celý průběh mi přišel příjemnější než klasické odběry krve při vyšetření. Řekl bych, že odteď už budu pravidelný dárce,“ řekl prvodárce z Vlašimi.

Souboj fakult pořádá Studentský spolek FZV UP ve spolupráci s Oddělením komunikace UP a Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc. Zapojit se do soutěžního klání, které pomáhá, mohou studenti a zaměstnanci po celý zimní semestr. Soutěží se v celkovém objemu krve darovaném studenty a zaměstnanci jednotlivých fakult a procentuálním zastoupení dárců mezi studenty, letos pak nově také v darování krevní plazmy.

Darovat krev či plazmu není nutné na olomouckém transfuzním oddělení, odběr mohou dárci absolvovat na kterémkoliv odběrovém místě. Je však třeba vyplnit formulář, nechat si ho na odběrovém místě potvrdit a následně vhodit do některého ze sběrných boxů, které jsou rozmístěné po univerzitě a také právě na olomouckém transfuzním oddělení. Podrobnější instrukce najdete na facebookové stránce soutěže

Souboj fakult vyvrcholí v únoru 2022 během tradičních Akademických dnů UP, kterými si olomoucká univerzita připomíná své obnovení v roce 1946.