Rektor UP: Přijďte k volebním urnám, ještě není nic rozhodnuto

Ilustrační grafika: Žurnál UP
Středa 25. leden 2023, 12:25 – Text: Ivana Pustějovská

V pátek a v sobotu 27. a 28. ledna se v České republice uskuteční druhé kolo prezidentských voleb. Voliči budou rozhodovat o nové hlavě státu mezi Andrejem Babišem a Petrem Pavlem. Rektor Univerzity Palackého Martin Procházka vyzývá studenty, členy akademické obce i zaměstnance, aby využili svého občanského práva, šli volit a ovlivnili tak budoucí směřování naší země.

V prvním kole voleb, které se uskutečnilo před dvěma týdny, zvítězil Petr Pavel, na druhém místě byl Andrej Babiš. Tito kandidáti získali největší počet hlasů a postoupili do druhého kola. Z duelu těchto dvou osobností tak vzejde nový prezident České republiky.

„Volbu nové hlavy státu bychom měli vnímat jako velkou příležitost, kterou nesmíme promarnit tím, že bychom se hlasování neúčastnili. Každé svobodné volby jsou pro naši budoucnost důležité, ale volba nového prezidenta země je v jistém smyslu speciální. Stačí si jen uvědomit, kolik prezidentů jsme za svůj život zažili a kolikrát jsme během jejich působení cítili hrdost, že nás reprezentuje osobnost, kterou uznáváme doma a váží si jí i naši partneři v zahraničí. Věřím, že lidé význam těchto voleb nepodcení a přijdou ve druhém kole ještě ve větším počtu, než v jakém hlasovali v kole prvním. Přeji nám všem šťastnou ruku,“ říká v souvislosti s prezidentskou volbou Martin Procházka, rektor UP.

Druhé kolo volby se uskuteční pátek 27. ledna 2023 od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 28. ledna 2023 od 8:00 do 14:00 hodin. Jméno nové hlavy státu se dozvíme pravděpodobně v sobotu vpodvečer.