Studenti představili své diplomky a seznámili se s akčním výzkumem

S akčním výzkumem studenty seznámil Joseph M. Shosh. Foto: Milena Öbrink Hobzová
Čtvrtek 21. březen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Jedenáctka diplomových prací studentů navazující magisterské sociální pedagogiky byla tématem Studentské vědecké konference na CMTF. Katedra křesťanské výchovy ji uspořádala již počtvrté, letos premiérově se zahraniční účastí. Hostem byl Joseph M. Shosh z americké Moravian College.

„Konference překonala naše očekávání. Zaznělo osm záměrů diplomových prací a tři zprávy již téměř hotových výzkumů, které studenti v rámci svých prací dělají. Každý příspěvek byl něčím zajímavý, nelze vybrat jeden, který vyčníval nad ostatní. Tématem byla například víra jako protektivní faktor při úmrtí dítěte, sociální sítě a jejich vliv na děti nebo třeba vliv křesťanské hudby na mladé,“ uvedla vedoucí pořádající katedry Petra Potměšilová.

Prezentacím předcházelo vystoupení zahraničního hosta konference Josepha M. Shoshe z Moravian College v americkém Betlehemu, se kterým mohli studenti absolvovat i následný workshop věnovaný akčnímu výzkumu v sociálních vědách. „Studenty oslovil svým přístupem k výuce a entuziasmem, také tím, že ukázal možnosti, jak pracovat s klienty, kteří na první pohled vypadají jako problémoví. Zaujalo i to, že je možné naučit každého klienta vnímat své silné stránky a říci o sobě, že je v určité oblasti dobrý,“ dodala vedoucí katedry.

Účastníci se aktivně zapojili do diskuze, vyzkoušeli si i roli výzkumníka při rozhovorech s respondenty. Pro některé to zároveň byla zkouška komunikace v cizím jazyce, během workshopu se totiž mluvilo anglicky.

K mezinárodnímu rozměru konference a workshopu přispělo i to, že se jich se zájmem zúčastnili také čínští studenti z Leshan Normal University a Sichuan Normal University, kteří jsou na výměnném pobytu na pedagogické fakultě.