Studenti, vědci i pedagogové se mohou ucházet o Cenu Wernera von Siemense

Vítězové předchozího ročníku soutěže.
Foto: www.siemens.cz
Úterý 19. červen 2018, 13:00 – Text: Martina Šaradínová

Český Siemens i letos ocení nejlepší studenty, vědce a pedagogy z technických a přírodovědných oborů. Přihlášky do 21. ročníku prestižní soutěže Cena Wernera von Siemense lze podávat do 25. listopadu na www.cenasiemens.cz. V předchozím ročníku jedna z cen putovala na Univerzitu Palackého, a to do Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM).

Magistři a doktorandi se mohou ucházet o ocenění v kategoriích Nejlepší diplomová práce a Nejlepší disertační práce. „Hlavním kritériem hodnocení přihlášených prací je zejména odborná kvalita přihlášené práce a přínos současnému stavu poznání. Z obou kategorií vybereme tři vítězné práce, jejichž autoři a vedoucí si na odměnách rozdělí úžasných 400 tisíc korun,“ uvádí organizátoři na webové stránce soutěže.

Autor absolventské práce může také obdržet zvláštní ocenění 20 tisíc korun ve zcela nové kategorii Průmysl 4.0 - digitalizace v průmyslové výrobě, kam spadají práce zaměřené na kyberneticko-fyzické systémy, systémové integrace, datová úložiště, analýzu velkých dat, průmyslovou komunikaci a komunikační infrastrukturu, aditivní výrobu, rozšířenou a virtuální realitu, autonomní roboty, kybernetiku a umělou inteligenci.

Pro studenty je určeno rovněž Ocenění za překonání překážek při studiu. Svoji kategorii mají i pedagogové, kteří neberou své pedagogické působení jen jako práci, ale jako poslání a dokážou své studenty inspirovat. Oceněny budou i nejvýznamnější výsledky základního výzkumu. Podrobné informace najdete na webu soutěže.

Cenu za nejlepší disertační práci získala ve 20. ročníku prestižní vědecké soutěže Kateřina Holá spolu s vedoucím práce a ředitelem RCPTM Radkem Zbořilem. Mladá vědkyně obdržela i zvláštní ocenění za nejlepší ženskou disertační práci. Cena Wernera von Siemense zamířila do Olomouce i v roce 2012. Tehdy cenu za nejlepší disertační práci získal také tým z RCPTM: odborný asistent Společné laboratoře optiky Karel Lemr a jeho školitel Jan Soubusta.

Cenu Wernera von Siemense pořádá Siemens spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. Svým rozsahem, výší finančních odměn a historií je jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v Česku.