Studenti zvou na běh proti cukrovce

Sportem a prevencí proti nemocem.
Repro: Žurnál UP
Neděle 13. listopad 2016, 7:28 – Text: Ivana Pustějovská

Udělat něco pro své zdraví může ten, kdo vyslyší výzvu studentů Lékařské fakulty Univerzity Palackého a zapojí se do jejich sportovně-osvětového programu, který připravili při příležitosti Světového dne diabetu. Akce se uskuteční v pondělí odpoledne ve Smetanových sadech.

„Kvůli cukrovce ročně zemře v České republice přes 3 600 lidí. V 70 procentech případů se cukrovce 2. typu může předejít. Proto se snažíme veřejnost informovat o této nemoci a o její prevenci,“ řekla medička Kateřina Trněná z pořádající olomoucké pobočky mezinárodní organizace IFMSA, která sdružuje studenty lékařství.

Program ve Smetanových sadech začíná v 15 hodin u restaurace Fontána. Příchozí si budou moci na několika stanovištích nechat změřit krevní tlak, procento tělesného i viscerálního tuku nebo spočítat index tělesné hmotnosti. „Stejně jako loni bude pod záštitou Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje probíhat měření hladiny cukru v krvi. Chybět nebude ani stanoviště první pomoci, kde se návštěvníci dozvědí, jak pomoci diabetikovi. Pro nejmenší je připravena Nemocnice pro medvídky, kde se stanou doktory a mohou operovat plyšového medvěda. Součástí akce je v rámci prevence proti diabetu i bezplatné poradenství s nutričními terapeuty a studenty fyzioterapie,“ představila program Kateřina Trněná.

Bude se i sportovat, program totiž vyvrcholí Během proti diabetu. „Běžečtí nadšenci se mohou na sedmikilometrový běh registrovat už od 16:15. Závod pak odstartuje v 17:15 od Fontány děkan lékařské fakulty Milan Kolář, který převzal i záštitu nad celým odpolednem. Připravena je i kratší trasa v délce jednoho kilometru, aby se mohl připojit opravdu každý. V loňském roce se závodu, který jsme organizovali stejně jako letos spolu s olomouckou Ligou stovkařů, zúčastnilo téměř 170 běžců. Na vítěze čekají zajímavé ceny od našich partnerů,“ dodala Kateřina Trněná. Více podrobností o akci najdete i na Facebooku.