Univerzita Palackého obhájila pozici v THE World University Rankings

Ilustrační foto: Gabriela Knýblová
Úterý 12. září 2017, 15:00 – Text: Martina Šaradínová

Univerzita Palackého obhájila své postavení v prestižním žebříčku světových univerzit THE World University Rankings. V nejnovějším hodnocení vydaném v tomto týdnu obsadila stejně jako loni 601. až 800. pozici. V této kategorii se umístila spolu s ČVUT a VŠCHT v Praze, lépe si z tuzemských univerzit vedly Univerzita Karlova (401.-500. místo) a brněnská Masarykova univerzita (501.–600. místo). Olomoucká univerzita si meziročně vylepšila skóre u 10 ze 13 sledovaných indikátorů a v porovnání tuzemských univerzit vystoupala ze čtvrté na třetí příčku.

„Univerzita Palackého je zařazena do stejného intervalového umístění jako v minulém roce, je však nutné podotknout, že celkový počet hodnocených univerzit se zvýšil z 980 na 1102. O to je výsledek cennější. Ve srovnání tuzemských univerzit jsme se po dvou letech, kdy jsme byli na čtvrtém místě, dostali na třetí pozici a celkově si vylepšili skóre,“ uvedla vedoucí oddělení pro mezinárodní strategii na Univerzitě Palackého Zuzana Polanská. V porovnání s předchozím rokem má lepší skóre i Univerzita Karlova a Masarykova univerzita, naopak ČVUT se propadlo z druhé na čtvrtou pozici.

THE World University Rankings sledované indikátory dělí do pěti oblastí: mezinárodní prostředí, citace, výuka, výzkum a spolupráce s průmyslem. Z nich se co do pořadí olomoucká univerzita nejvýše umístila v kategorii mezinárodní prostředí, a to na 381. pozici. V porovnání s předchozím hodnocením si univerzita vylepšila skóre například v zastoupení zahraničních studentů či spoluautorech ze zahraničí.

Tradičně velmi dobře si olomoucká univerzita stojí v citacích, meziročně si skóre zlepšila z 40,8 na 45. Z tuzemských univerzit lepšího výsledku dosáhla v této oblasti jen Univerzita Karlova (56,3). Posun k lepšímu zaznamenala nejstarší moravská univerzita i téměř ve všech indikátorech v kategorii výuka. Lepší skóre má například i u vědecké reputace (nárůst z 0,2 na 0,6).

„Zejména vylepšení v Research Reputation můžeme vnímat jako velmi pozitivní krok kupředu vhledem k tomu, že posun v tomto indikátoru není jednoduše dosažitelný. Vstupuje do něj spousta faktorů, někdy velmi těžko ovlivnitelných. Ke zvýšení hodnoty daného skóre může přispět vyšší zviditelnění vědeckých výsledků, jejichž kvalita se odráží zejména v indikátoru citací,“ doplnila Polanská.

Žebříček, který patří mezi tři nejuznávanější globální žebříčky univerzit a vysokoškolských vzdělávacích institucí, vydává od roku 2010 britský list The Times Higher Education. Česká republika měla mezi tisícovkou nejlepších univerzit 12 zástupců, například Slovensko tři a Maďarsko sedm. První místo žebříčku obsadila Oxfordská univerzita následovanou Univerzitou v Cambridge.  Podrobné informace najdete zde

Zdroj: THE World University Rankings