Univerzitní majáles láká na tři dny veselí a krále Michala Horáka. Začíná v pondělí

Králem majálesu bude písničkář a doktorand PdF UP Michal Horák.
Foto: Tony Košař
Úterý 30. duben 2024, 12:05 – Text: Tomáš Krejčiřík

Tradiční studentský svátek se blíží, Olomoucký majáles Univerzity Palackého s podtitulem Bez hranic nabídne od 6. do 8. května nabitý program hned na několika místech Olomouce, především na Zbrojnici, náměstí Republiky, v jezuitském konviktu a areálu letního kina. V programu kromě koncertů, performancí, soutěží, besed, přehlídek studentských a neziskových organizací či workshopů připomene také 20. výročí vstupu Česka do Evropské unie. Králem dvanáctého ročníku se stane písničkář, vítěz Českého slavíka a doktorand olomoucké univerzity Michal Horák, který převezme vládu nad majálesem a univerzitou v úterý 7. května v 17 hodin na hlavní scéně ve Zbrojnici.

„Ke květnu neodmyslitelně patří majáles – bujará oslava studentství, která už má na univerzitní půdě tradici přes půl století a na UP byla v novodobé podobě obnovena v roce 2010. Letos jsme se rozhodli spojit síly s městem a zároveň připomenout i významné výročí spojené se vstupem Česka do Evropské unie. Přidejte se k pozitivní studentské energii s námi,“ řekla Andrea Hanáčková, prorektorka pro komunikaci a studijní záležitosti UP.

V pondělí 6. května obsadí majáles prostory Uměleckého centra UP – Konviktu, kde se návštěvníci mohou těšit na výtvarné ateliéry a workshopy, výstavu, tančírnu, slam poetry, divadlo, improshow, busking, lekci jógy nebo besedu s Michalem Horákem. Do divadelního sálu naláká cestovatele pásmo přednášek a v šapitó dojde i na vyhlášení výsledků univerzitní literární soutěže a afterparty s cimbálovkou a DJem. V nedalekém Jazz Tibet Clubu se odehraje speciální majálesový díl Hospodského kvízu a UPoint bude hostit besedu na téma Evropy a evropských voleb.

V úterý se program přesune na nádvoří Zbrojnice, kde se bude konat hlavní hudební program. Nabídne držitelky Ceny Anděl Barboru Polákovou či Pam Rabbit, Michala Horáka, funky kapelu Celest & Charles, DJ duo Malalata či univerzitní MedicBand. „Chybět nebude gastro a handmade zóna, světelná a akrobatická show, výstavy či swap knihovna. Na úterní hlavní program ve Zbrojnici se poprvé bude vybírat vstupné 100 korun. Ostatní majálesový program zůstává ale jako vždy zdarma,“ zdůraznil koordinátor akce a vedoucí oddělení marketingu UP Ondřej Martínek s tím, že pásky na akci jdou zakoupit už nyní v UPointu na Horním náměstí. V úterý je bude možno získat od 12 hodin i na místě ve Zbrojnici.

Ve spojení s městem majáles připomene i 20 let od vstupu Česka do EU. Náměstí Republiky, Biskupské náměstí a Mariánskou ulici zaplní na sedmdesát stánků studentských spolků, neziskových organizací a univerzitních pracovišť. Návštěvníci se budou moci zapojit do soutěže a s majálesovým pasem se pokusit získat razítka a následně hodnotné ceny. Program doplní workshopy pole dance, žonglování, šátkové akrobacie, šermu, čajovna nebo mladí hudebníci na náměstí Republiky a Biskupském náměstí. Třetí den majáles opanuje areál Letního kina Olomouc, kde dojde na koncerty, workshopy a silent disco. Vystoupí zde například kapela Brixtn nebo vítěz celorepublikového UniBand Contestu, který vzejde z finále v Ostravě.

Olomoucký majáles UP je organizován univerzitou jako jeden z posledních tradičních studentských majálesů. Za jeho organizací stojí oddělení marketingu a dvě desítky studujících napříč fakultami. V minulosti na něm byli korunováni Josef Jařab, Jindřich Štreit, Ivana Plíhalová, Marek Eben, David Koller, Erika Stárková či Miroslav Krobot. Podrobnosti a program jsou na www.olomouckymajales.cz.

Michal Horák (* 1998)

Písničkář a vítěz Českého slavíka 2021 v kategorii Objev roku. Hraje na kytaru, klavír, foukací harmoniku a heligonku po pradědovi. Texty skládá od 13 let. Zvítězil také v soutěži Czechtalent 2013 a v 7. ročníku soutěže Česko zpívá. Studoval na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové, na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a nyní je doktorandem Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Ze školního a univerzitního prostředí pochází řada jeho písní. Vydal tři alba a předskakoval Pokáčovi, Tomáši Klusovi nebo kapele Chinaski. V roce 2020 zveřejnil píseň Rande, která má na YouTube už více než 3 miliony zhlédnutí.