V Klášterním Hradisku promovali absolventi lékařské fakulty

Fotogalerie: Milada Hronová
Sobota 24. červen 2017, 7:18 – Text: Milada Hronová

Víc než sto sedmdesát absolventů lékařské fakulty Univerzity Palackého převzalo tento týden vysokoškolský diplom. Jejich důležitý životní mezník se odehrál v kulisách slavnostního sálu Klášterního Hradiska. S absolventy studijních programů Všeobecné a Zubní lékařství se přišli o radost podělit i jejich blízcí.

„Jsem šťastná, je to pro mne velká událost. Přijela celá moje rodina, promoce byla velmi dojemná,“ řekla Zuzana Skalová. Jejím snem vždy bylo oční lékařství. „Brzy se mi tento sen splní, budu jako oční lékařka pracovat v šumperské nemocnici,“ doplnila usměvavá absolventka.

Dojetí z úspěšně ukončeného studia neskrýval také Jiří Lapka z Opavy. Rozhodl se pro obor gynekologie a porodnictví, pracovat bude ve Valašském Meziříčí. Vzpomínky na studium mu ale jen tak rychle z paměti nevymizí. Strašákem pro něho byla anatomie. „Když jsem poprvé slyšel latinsky mluvit profesora Holibku, nerozuměl jsem ani slovo. Vzpomínám si na tu chvíli barvitě. Začaly se mi dělat mžitky před očima a bušilo mi srdce. Bylo mi hodně zle. Po anatomii jsem si řekl, že teď už přežiju všechno,“ vzpomínal Jiří Lapka. Při slavnostní promoční atmosféře, ale stejně jako řada jeho spolužáků, ještě nedokázal uvěřit, že už je lékař. Jejich pocity popsala v děkovné absolventské řeči i Valeria Sosýnová.

„Všichni nám teď říkají, že jsme lékaři a my tomu ještě nemůžeme nějak uvěřit. Moc si přejeme, abychom v následujících letech mohli hrdě reprezentovat naši fakultu i naše rodiny,“ řekla Sosýnová. Zároveň vzpomněla i na dobu, kdy nynější absolventi vstoupili na akademickou půdu Univerzity Palackého poprvé. „Přišli jsme s různými představami, ale se společným snem. Ten se nám nyní vyplnil,“ dodala absolventka LF UP.

Podle prorektorky Univerzity Palackého Jitky Ulrichové se však před všemi absolventy lékařské fakulty nyní otevírá další a možná ještě složitější životní kapitola. „Vybrali jste si náročné povolání, které bude vyžadovat nejen fyzickou a psychickou odolnost, ale i další vzdělávání. Často budete muset místo po oddechové knížce opět sáhnout po odborné literatuře. Přeji vám, aby vaši práci vždy doprovázela trpělivost, obětavost, odříkání a především optimismus. Osobně vám pak přeji, abyste svou práci vykonávali rádi. Nebojte se, bude to hustý, ale dáte to,“ povzbudila Jitka Ulrichová absolventy lékařské fakulty.