V mezinárodních žebříčcích měla letos univerzita kolísavou tendenci

Ilustrační obrázek: Vojtěch Duda
Středa 29. prosinec 2021, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Udržení si pozic, nebo mírné zhoršení. To je letošní bilance výsledků Univerzity Palackého v mezinárodních žebříčcích vysokých škol, v nichž zaznamenala střídavou tendenci. Téměř ve všech hodnoceních však současně došlo k navýšení počtu sledovaných univerzit.

V žebříčku The Center for World University Rankings (CWUR) 2021/2022 univerzita vyrovnala své dosavadní nejlepší umístění, když obsadila 572. místo. V konkurenci téměř 20 tisíc vysokých škol se umístila mezi nejlepšími 2,9 procenta. V porovnání s dalšími tuzemskými vysokými školami, jichž bylo letos v žebříčku 12, obdržela UP stejně jako loni pomyslnou stříbrnou medaili za „zlatou“ Univerzitou Karlovou. Také v THE University Impact Rankings 2021, který je zaměřený na vybrané cíle udržitelného rozvoje a letos vyšel potřetí, si UP i přes zvýšený počet hodnocených univerzit udržela svoji pozici. I přes navýšení počtu hodnocených institucí o zhruba 350 obsadila stejně jako v předchozím roce 401. až 600. místo. V QS Emerging Europe and Central Asia Ranking si UP meziročně o jedno místo polepšila.

V jiných mezinárodních srovnáních si nejstarší moravská univerzita naopak pohoršila, obdobný trend zaznamenaly i další vysoké školy v tuzemsku. V některých hodnoceních poklesla UP více, například v prestižním THE World University Rankings či Academic Ranking of World Universities (ARWU) o 200 pozic. V QS World University Rankings či U. S. News Best Global Universities Rankings byl pokles mírnější.

Žebříčky mají různou metodiku i indikátory. „Všeobecně se dá říci, že UP zaznamenala oproti předcházejícímu roku zhoršení převážně ve skóre z oblasti bibliometrických údajů. Pokles lze vidět například v normalizovaném citačním impaktu, podílu i počtu vysoce citovaných publikací a článků či v počtu vysoce citovaných výzkumných pracovníků. V QS World University Rankings 2022 a QS EECA University Rankings 2022 jsme zaznamenali také pokles podílu zahraničních pracovníků,“ shrnula výsledky analytička mezinárodního benchmarkingu UP Michaela Janáková.

Oproti výsledkům z předchozího roku si naopak UP vede lépe v oblasti mezinárodní spolupráce, včetně podílu publikací s mezinárodní spoluprací na celkovém počtu publikací a stoupající tendenci mají také ukazatele související s reputací univerzity. Výsledky publikované v žebříčcích v roce 2021 jsou vyhodnocovány na základě dat z let 2019 či 2020, v případě bibliometrických údajů pak za delší časové období. Pouze v indikátoru reputace se mohou do výsledku v některých žebříčcích promítnout aktuální data.

Umístění v mezinárodních žebříčcích je prestižní záležitostí, která je především v zahraničním akademickém a vědecko-výzkumném prostředí sledována. Umístění může hrát roli při výběru navazování partnerství mezi univerzitami a v případě studentů pak hodnocení může ovlivnit výběr instituce pro studium či zahraniční stáže. Například v Německu důležitost žebříčku stále stoupá a vytvořili si také své vlastní, na základě kterých financují například oblast vědy a výzkumu.