Valná hromada IFMSA se sešla na lékařské fakultě

Foto: Martin Višňa
Středa 10. duben 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Plyšový jednorožec, transparent s nápisem „Stanovy!“ nebo narozeninové čepičky na hlavách některých přítomných byly k vidění ve velké posluchárně Lékařské fakulty UP, která se stala dějištěm zasedání valné hromady spolku IFMSA Česká republika. Do Olomouce na něj přijelo přes 150 studentů medicíny ze všech osmi českých lékařských fakult.

Na programu celovíkendového setkání byla zejména volba nového vedení spolku a schvalování změn jeho stanov či zpráv z uskutečněných výjezdů, také se ale oceňovali aktivní členové a vedle tematických workshopů a přednášek nechyběly ani společenské aktivity a špetka zábavy. Na počátku jednání účastníky přivítala prorektorka UP pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková a děkan LF UP Milan Kolář. Oba ve svých zdravicích vyzdvihli aktivity IFMSA a poděkovali studentům, že vedle náročného studia medicíny věnují svůj volný čas práci pro spolek a pro druhé.

„Na valnou hromadu přijeli zástupci všech osmi lékařských fakult, na kterých jsou pobočky našeho spolku. Většinou to byli lokální koordinátoři těchto poboček, kteří se věnují jednotlivým sekcím a projektům, ale také dobrovolníci i někteří nováčci, kteří se chtějí začlenit a zjistit, jak spolek funguje a čemu se věnuje,“ uvedla za pořadatele Markéta Rychlá, studentka 4. ročníku Všeobecného lékařství na LF UP a lokální koordinátorka olomoucké pobočky IFMSA pro vzdělávání mediků.

Až na zádrhel se zpožděním zajištěných večeří dopadlo všechno podle organizátorky skvěle a vše naplánované se zvládlo. „Z Olomouce se už podruhé dostaly do pozice národních koordinátorů Marika Kolářová pro lidská práva a mír a Michaela Meliorisová pro klinické stáže. Velký úspěch měla i Tereza Barnová, která se dostala do výkonné rady spolku a od podzimu bude vykonávat funkci viceprezidentky pro mezinárodní záležitosti. Jsme na ně opravdu pyšní,“ dodala Markéta Rychlá.

Marika Kolářová a Michaela Meliorisová také obdržely Cenu opravdového jednorožce, která se v IFMSA uděluje dvěma nejaktivnějším členům z každé pobočky. Kromě toho se programem valné hromady linula i tipovací soutěž, v níž bodovala a získala jednu ze tří poukázek od výrobce zdravotnického oblečení olomoucká medička Katarína Kohútová. Soutěž o nejlepší kostým na večírku úvodního dne vyhráli zástupci ostravské pobočky, v následujícím social programu pak bodovala delegace z Hradce Králové.

Zasedání valné hromady IFMSA Česká republika se koná dvakrát ročně, jednotlivé fakulty se v jeho uspořádaní pravidelně střídají. Podle Markéty Rychlé bylo stěžejním úkolem pro olomoucké pořadatele získání sponzorů na pokrytí přichystaných aktivit, ubytování a občerstvení pro účastníky.

Spolek IFMSA Česká republika je členskou organizací International Federation of Medical Students’ Associations (IFMSA), která spojuje asociace studentů medicíny po celém světě a je oficiálně uznaná Organizací spojených národů (OSN) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako mezinárodní fórum studentů medicíny. Spolek v České republice vznikl v roce 1993 a v současnosti sdružuje mediky, kteří chtějí být dobře připravení pro povolání lékaře a chtějí, aby medicína byla férová pro všechny, na všech osmi českých lékařských fakultách. Spolek svým členům nabízí možnost absolvování klinických či výzkumných stáží, vzdělávání mediků podporuje i dalšími kurzy a také pořádá akce pro veřejnost. Mezi ně například patří preventivní akce u příležitosti Světového dne zdraví (duben) či Světového dne diabetu (listopad), u dětí je oblíbená Nemocnice pro medvídky (o návštěvě jedné školky jsme dříve psali tady). Další informace o spolku zde.