Vyučující mohou nabídnout své kurzy studentům z jiných evropských univerzit

Zdroj: Freepik, upraveno
Čtvrtek 11. leden 2024, 10:00 – Text: Michal Zych

Zajímavou příležitost, jak získat nové zkušenosti, nabízí univerzitní síť Aurora. Pedagogové ze zapojených škol včetně Univerzity Palackého mohou nabídnout předměty, které vyučují, dalším studentům v Evropě. Kurzy, vedené v angličtině a online, případně hybridní formou, mohou do společného katalogu přihlašovat do 26. ledna.

Evropská univerzitní síť Aurora propojuje vyučující, studenty i výzkumníky napříč zeměmi i univerzitami. Studujícím proto také nabízí možnost studovat předměty na dalších univerzitách – často online formou, která jim umožní zpestřit si jednoduše stávající prezenční studium. Přehled aktuálně nabízených předmětů ze všech univerzit včetně UP najdou na jednom místě v katalogu kurzů Aurora.

„Zájemcům z různých částí Evropy mohou naši vyučující nabídnout své předměty, které budou v následujícím semestru vyučovat. V rámci organizace výuky se pro vyučujícího vlastně nic nezmění, pouze bude mít více připojených posluchačů. Získá tak větší a pestřejší studijní skupinu, nové názory a pohledy během diskuzí,“ říká Markéta Šemberová, Aurora Education Developer na UP.

Nabízené kurzy mohou být určeny bakalářským, magisterským i Ph.D. studujícím. Podmínkou je, aby byly vyučovány v angličtině a online či hybridní/blended formou. Zároveň mají tematicky souviset s jednou z pěti prioritních oblastí, na které se Aurora zaměřuje: 1. udržitelnost a změna klimatu, 2. digitalizace a globální občanství, 3. zdraví a wellbeing, 4. kultura: identita a rozmanitost, 5. sociální podnikavost.

„Ve svém předmětu zaměřeném na aktuální problémy lidských práv jsem velmi přivítal, že jsem měl ve skupině studenty z osmi zemí a s různým akademickým zázemím. Při analyzování lidskoprávních souvislostí problémů jako migrace, přeplněnost věznic nebo změna klimatu nám tato různorodost umožnila nahlédnout problémy neotřelým a inovativním způsobem. Také samotná interakce, sdílení odlišných zkušeností a perspektiv v rámci diverzifikované skupiny, byla hodnocena jako unikátní přínos kurzu,“ sdílí své zkušenosti Maxim Tomoszek z Právnické fakulty UP.

Kurzy lze nabídnout do 26. ledna 2024 prostřednictvím tohoto formuláře. S dalším postupem již pomohou pracovníci Aurory na UP. Následně také zajistí zapsání studentů, kteří si kurz vyberou, do STAGu k danému předmětu. Vyučujícímu zbývá pouze domluvit se se studenty na zakončení předmětu (obzvlášť pokud je potřeba jejich osobní přítomnost na zápočtu, prezentaci projektu nebo jiné aktivitě) a poté zapsat jejich hodnocení do STAGu, aby mohli obdržet kredity.

Přihlašování předmětů, které se budou vyučovat v zimním semestru 2024/2025, bude možné přibližně v polovině letošního roku.