Akademická čtvrthodinka živě v klubu 15 minut

A15 živě v klubu 15 minut.
Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 24. říjen 2016, 11:30 – Text: (red)

Akademici z filozofické fakulty popularizovali vědu v klubu 15 minut. Publikum tak mělo možnost seznámit se s pestrým spektrem přístupů k odhalování i analýze propagandy.

„Chtěli jsme přenést náš online video formát Akademické čtvrthodinky do offline světa, a tak jsme ve spolupráci s pedagogy Filozofické fakulty napříč obory i katedrami vytvořili večer krátkých přednášek poukazujících na složitost analýzy, odhalování i chápání propagandy,” řekl moderátor večera Petr Cieslar.

Na pódiu se postupně vystřídalo devět akademiků napříč obory i katedrami. Posluchači měli možnost slyšet několik úhlů pohledu na témata jako náboženská propaganda a propagace, propaganda v kontextu terorismu nebo pro a protiruská propaganda.

„Z celého večera mě nejvíce překvapil netradiční příspěvek doktora Faltýnka, který se na fenomén propagandy podíval skrze genom motolice a komparoval ho s genetickou výbavou člověka. Magistra Jedličková zase poodhalila problematiku natáčení dokumentu jako ryze subjektivního díla autora a dodala, že dokumentům nemáme slepě věřit, ale zpochybňovat i zdánlivě objektivní informace. Doktor Martin Fafejta zase dokázal efektivně propojit protimasturbační náboženskou propagandu se současným děním kolem protiimigračních stran a jejich představitelů,” zhodnotil večer posluchač Kryštof Zlatník.

„Přednáškovou akci v klubu 15 minut navštívilo asi 80 posluchačů a reakce byly velice pozitivní jak na straně pedagogů, tak studentů. Doufáme, že se nám podaří v příštím semestru uspořádat další tematický večer s podobně zajímavým pojítkem, jakým byla propaganda,” dodává režisérka Akademické čtvrthodinky Barbora Prágerová.

Videozáznam z přednáškového večera Akademické čtvrthodinky bude brzy dostupný na Facebooku A15.