Akademický senát jednal o budoucím systému akreditací a nových dokumentech školy

Ilustrační foto: Milada Hronová
Pátek 24. únor 2017, 13:33 – Text: Milada Hronová

Akademický senát Univerzity Palackého se na svém jednání detailněji věnoval Radě pro vnitřní hodnocení školy UP. S odkazem na změny, které vyplývají z novely vysokoškolského zákona, se zabýval i stěžejními dokumenty školy.

S novým vysokoškolským zákonem dostávají univerzity možnost hodnotit kvalitu svých vzdělávacích oblastí uvnitř školy. Ale aby vysoká škola však tak mohla učinit a mohla požádat ministerstvo školství o tzv. institucionální akreditaci, musí zřídit uvnitř školy Radu pro vnitřní hodnocení. Právě ta má v budoucnu suplovat roli akreditační komise.

„Shodli jsme se na tom, že na UP bude tento orgán patnáctičlenný. Ze zákona je složení rady trochu komplikovanější. Akademický senát do ní totiž nominuje pouze třetinu členů, přičemž minimálně jeden z nich musí být student. Rektorovi UP jsme tak do tohoto orgánu na základě tajného hlasování navrhli proděkanku právnické fakulty Olgu Pouperovou, členku AS UP Helenu Kisvetrovou z fakulty zdravotnických věd, studentku lékařské fakulty Milenu Ličkovou a Petra Černíkovského jako externího člena,“ řekl Jiří Langer, předseda Akademického senátu UP. Ke složení Rady doplnil, že další část tohoto orgánu bude nominovat Vědecká rada UP a část bude nominovat rektor podle svého uvážení. Předsedou Rady je podle zákona rektor, členy jsou automaticky i předseda akademického senátu a také jeho místopředseda.

„Senát se také shodl na tom, že v Radě bude mít zastoupení každá fakulta,“ dodal Jiří Langer. Potvrdil přitom, že Rada bude pracovat bez ohledu na to, zda vysoká škola má či nemá institucionální akreditaci. „Tu může obdržet pouze na některé vzdělávací oblasti a až v době, kdy na škole bude fungovat Rada,“ dodal. V nejbližším období by podle Jiřího Langera měla například zpracovávat hodnotící zprávu o kvalitě školy a vyhodnocovat studentské evaluace.

Během jednání se senátoři věnovali také další řadě dokumentů, které v souvislosti s novelou vysokoškolského zákona doznávají řadu změn. Senát přijal nový Volební řád AS UP a nový Jednací řád AS UP. Opětovně se věnoval dokumentům jako je Statut UP, Disciplinární řád UP a Řád habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem na UP, které ministerstvo školství připomínkovalo. Senátoři vzali na vědomí nový Nostrifikační řád UP, schválili změnu Statutu PřF UP, nový Řád výběrového řízení na UP a VI. změnu Vnitřního mzdového předpisu UP. V samém závěru přijali i Rozhodnutí rektora o užívání budovy BALUO, která je v péči fakulty tělesné kultury.