Akademický senát přijal rozpočet ve výši téměř 1,8 miliardy korun

Univerzita Palackého má schválený rozpočet na rok 2017.
Foto: Gabriela Knýblová
Čtvrtek 4. květen 2017, 8:01 – Text: Milada Hronová

Jednomyslně přijal Akademický senát Univerzity Palackého rozpočet univerzity na rok 2017. Letos rozhodoval o částce ve výši téměř 1,8 miliardy korun, která na UP doputovala z ministerstva školství a Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

„Rozpočet, který AS UP schválil, sestává z příspěvku určeného na vzdělávací činnost, z peněz, které mapují kvalitu vysoké školy a z financí, jež spadají do kapitoly Rozvoj výzkumné organizace. V této kapitole jsme však jednali pouze o 75 procentech z celkové částky, neboť jsme v době schvalování v ní neměli započteny výzkumné výstupy z roku 2015. Kdybychom rozpočet schvalovali později, jednali bychom o částce o něco vyšší,“ řekl Jiří Langer, předseda Akademického senátu UP. Zdůraznil přitom, že univerzitní senátoři nejednají při schvalování rozpočtu o účelově vázaných financích, které UP získává na další projekty z různých agentur a zdrojů. „Jde o velké částky, ale tyto peníze obdrží vždy přímo jednotky univerzity, ke kterým se vztahují,“ dodal předseda AS UP.

Během jednání přijali senátoři i rektorem navržené složení Rady pro vnitřní hodnocení UP. S odkazem na novelu vysokoškolského zákona už před časem schválil senát i její Jednací řád „Čtyři kandidáty do tohoto grémia navrhnul Akademický senát UP, čtyři kandidáty Vědecká rada UP a čtyři návrhy padly přímo od rektora Jaroslava Millera. AS UP všechny navržené kandidáty schválil,“ doplnil Jiří Langer. Připomněl, že ze zákona paří členství v této radě rektorovi a předsedovi AS UP. Místopředsedu Rady pro vnitřní hodnocení UP navrhnul rektor, stal se jím prorektor pro studium Vít Zouhar. "První jednání nového patnáctičlenného uskupení se koná 23. května," řekl Jiří Langer.

Na předposledním jednání stávajícího AS UP byla přijata i řada legislativních dokumentů. Senátoři se souhlasně vyjádřili k Řádu normotvorby na UP, I. změně Statutu UP, I. změně Disciplinárního řádu UP po připomínkách MŠMT, novému Volebnímu řádu AS UP po připomínkách MŠMT, novému Jednacímu řádu AS UP po připomínkách MŠMT, novému Volebnímu řádu a novému Jednacímu řádu AS PdF UP a novému Volebnímu a novému Jednacímu řádu AS CMTF UP.

Rada pro vnitřní hodnocení UP (RVH UP): prof. Jaroslav Miller, rektor UP (předseda); prof. Vít Zouhar (místopředseda); doc. Jiří Langer, předseda AS UP; JUDr. Olga Pouperová, Ph.D., (PF); Mgr. Petr Černikovský (externí expert); PhDr. Mgr. Helena Kisvetrová, Ph.D., (FZV); Milena Ličková (LF, studentská zástupkyně); doc. RNDr. Roman Kubínek, CSc., (PřF); doc. Miroslav Dopita, Ph.D., (FF); prof. MUDr. Jiří Ehrmann, Ph.D., (LF); prof. PaedDr. Libuše Ludíková, CSc., (PdF); doc. Petr Chalupa, Th.D., (CMTF); RNDr. Svatopluk Horák (FTK); doc. RNDr. Irena Smolová, Ph.D., (PřF); doc. Ing. Petr Sodomka, Ph.D. MBA (externí expert).