Atleti bodovali na akademickém mistrovství, sprinter Záleský se zapsal do historie

Dominik Záleský (vlevo) se svým trenérem Jakubem Uhrem. Foto: atletika.cz
Čtvrtek 11. leden 2018, 8:05 – Text: Martin Višňa

Začátek letošního roku je pro atlety z Univerzity Palackého úspěšný. Na halovém akademickém mistrovství České republiky vybojovali olomoučtí závodníci šesté místo v pořadí družstev. Sprinter Dominik Záleský následně splnil limit pro účast na světovém šampionátu, když na šedesátce zaběhl třetí nejlepší čas české historie.

Na celkovém šestém místě olomoucké reprezentace na akademickém mistrovství mají zásluhu především ženy, které ve své kategorii skončily první. Muži obsadili mezi třemi desítkami družstev až osmou pozici.

„Pochvalu zaslouží především vítězové svých disciplín Dominik Záleský v běhu na 60 metrů a vítězka skoku o tyči Denisa Hubáčková z přírodovědecké fakulty. Stříbrnou medaili získala Lucie Domská z fakulty tělesné kultury v běhu na 60 metrů a také štafeta žen v běhu na 4x200 metrů ve složení Adéla Dubová, Katrin Sásová, Soňa Lisníková a Lucie Domská,“ vyzdvihl koordinátor olomoucké výpravy Vítězslav Prukner.

„Je ale škoda, že velkou skupinu našich reprezentantů skolila onemocnění, přišli jsme tak o další možné bodové zisky, a tedy i možné lepší umístění v celkové soutěži družstev. Vše je ovšem překonáno skutečností, že náš reprezentant Dominik Záleský následující den splnil podmínky startu na mistrovství světa v halové atletice 2018 v Birminghamu a tento mimořádný úspěch zasluhuje obrovskou gratulaci,“ dodal Prukner.

Sprinter Záleský, který studuje rekreologii na fakultě tělesné kultury, je v životní formě. Na akademickém mistrovství zvítězil na šedesátce s časem 6,67 sekundy, o den později na mítinku v pražské Stromovce svůj osobní rekord vylepšil na 6,61 sekundy. Tím nejen že splnil limit pro účast na světovém halovém šampionátu, který se koná na začátku března, ale zapsal se do českých atletických tabulek jako třetí nejrychlejší sprinter v historii. Za rekordem Františka Ptáčníka z roku 1987 zaostává jen o tři setiny sekundy.

„Při prvním letošním startu jsem cítil, že start nebyl takový, jaký bych si představoval, i tak z toho byl nový osobní rekord 6,67. Věděl jsem ale, že budu mít šanci zaběhnout limit, pokud vylepším právě start. A naštěstí se to povedlo. Dalo by se říct, že byl perfektní. Do zbytku trati jsem pak dal všechno a teď jsem opravdu šťastný,“ uvedl Záleský pro web Českého atletického svazu.

Výsledky AMČR v halové atletice 2018 jsou k nahlédnutí ZDE.