Během Okna do praxe se studenti radili se zaměstnavateli

O Okno do praxe byl letos velký zájem.
Fotogalerie: Martina Šaradínová
Čtvrtek 24. listopad 2016, 11:02 – Text: Martina Šaradínová

O možnostech zaměstnání, praxí, odborných stáží, ale třeba i o tom, jak vystupovat při přijímacím pohovoru a co napsat do životopisu hovořili v úterý a ve středu se zaměstnavateli studenti univerzity i středních škol v Pevnosti poznání. Uskutečnila se tam tradiční akce Okno do praxe, kterou letos přírodovědecká fakulta uspořádala už podeváté.

„Je to jedna z nejužitečnějších akcí, která se tady v poslední době konala. Člověk se tu dozví, jaké má skutečné možnosti po dokončení studia. Je to něco jiného než to, co najdete třeba na webových stránkách fakulty.  Tady je vše velmi konkrétní, dozvěděli jsme se, co zaměstnavatelé potřebují, bylo možné poptat se i absolventů, kteří již ve firmách pracují. Rozhodně mělo cenu sem přijít,“ svěřil se jeden z účastníků, student druhého ročníku oboru Biotechnologie a genové inženýrství Otakar Savara.

Cílem akce je umožnit setkání a výměnu informací mezi studenty a zástupci firem. V publiku nechyběli ani středoškoláci. „O podobné věci by se člověk měl zajímat nejen na vysoké škole, ale ještě před nástupem na ni. Aby věděl, zda se uplatní v praxi. Jak tady zaznělo, může mít středoškolák někdy lepší možnosti než vysokoškolák. To mě zarazilo, ale pokud to tak skutečně je, je dobré to vědět,“ doplnil Savara.

Zatímco první den byl věnován zejména studentům matematiky a informatiky a fyziky, ve středu přišly na řadu obory chemie a biologie a ekologie. Zástupci firem studentům například radili, kdy a jak se o práci ucházet, co v životopisu vynechat a co naopak zdůraznit, jaké aktivity mohou uchazečům přinést při přijímacím pohovoru plusové body. „Velkým plus u zaměstnavatelů jsou zahraniční stáže. Dokazují totiž, že jste schopni obstát sami za sebe, navíc v cizí zemi, a také to potvrzuje vaše jazykové znalosti. Největší výhodou je ale to, když navážete kontakt se zaměstnavatelem už během studia,“ nabádal přítomné Jaroslav Mikšaník z olomouckého Úřadu práce.

Účastníci Okna do praxe si mohli přímo na místě vyzkoušet pohovory nanečisto, zkonzultovat s odborníky svůj životopis v češtině či angličtině, nechat si k němu pořídit fotografii nebo zažít testování z angličtiny používané ve firmách. Toho využila i studentka posledního ročníku oboru Ochrana a tvorba životního prostředí Barbora Sonnková.

„Zaujaly mě hlavně workshopy, na které jsem se přihlásila. Potřebovala jsem si nechat zkontrolovat životopis a vyzkoušet pohovor v angličtině. Chtěla jsem také zjistit, jaké možnosti mám jako studentka ekologie při hledání zaměstnání. Zaujalo mě Povodí Moravy a Agentura ochrany přírody a krajiny. Během studia jsem byla na Erasmu, takže se můžu prokázat zahraničním pobytem. Jinak jsem absolvovala povinnou praxi, ale třeba na stáži jsem nebyla,“ prozradila Sonnková.

Na Okno do praxe přijeli zástupci zhruba tří desítek firem z celé České republiky. Představili i nabídku stipendijních programů, stáží či odborných praxí.