Cyrilometodějská teologická fakulta se připravuje na volby děkana

Senátoři teologické fakulty vyhlásili volby děkana.
Foto: Velena Mazochová
Pondělí 18. prosinec 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Akademický senát cyrilometodějské teologické fakulty bude 11. dubna příštího roku volit nového děkana. Návrhy na kandidáty na období 2018 - 2022 mohou členové akademické obce podávat do 13. února 2018. Znovu může kandidovat i současný děkan Peter Tavel, jemuž končí teprve první funkční období.

Právo podat návrh na kandidáta na funkci děkana má každý člen nebo skupina členů akademické obce fakulty. „Podávají se písemně zapisovateli akademického senátu do 13. února 2018,“ uvedl předseda senátu Jaroslav Franc.

Zatímco vyhlášení voleb proběhlo na posledním zasedání současného senátu, o jménu nového děkana rozhodnou až senátoři zvolení v letošních listopadových volbách. V této situaci využil „starý“ senát možnost vybrat do volební komise ty ze svých členů, kteří do senátorských křesel zasednou i v příštích třech letech. „Kontinuita tak zůstane zachována a budou moci pracovat už teď a pokračovat dál až do závěru voleb,“ vysvětlil odstupující předseda senátu Jaroslav Franc.

Pro přípravu děkanských voleb zvolil senát tříčlennou komisi, kterou jako předseda povede Pavel Černuška. Dalšími členy jsou Vít Hlinka a za studentskou komoru Josef Biernát. Po stanoveném termínu volební komise ověří, zda příslušný kandidát na funkci děkana splňuje zákonné náležitosti a projedná s kandidátem jeho osobní souhlas s kandidaturou, a to nejpozději do 28. února 2018.

Setkání akademické obce, na kterém kandidáti představí své programy, se podle přijatého harmonogramu voleb uskuteční 4. dubna 2018. K volbám děkana na příští čtyři roky se senátoři sejdou o týden později.

Současný děkan Peter Tavel uzavře v polovině září příštího roku své první funkční období, kandidovat proto může i podruhé. Do čela fakulty jej senát poprvé zvolil v březnu 2014 a jejího vedení se ujal téhož roku na podzim, kdy převzal jmenovací dekret od rektora Jaroslava Millera po udělení souhlasu vatikánské Kongregace pro katolickou výchovu.

V novodobé historii Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého stálo v jejím čele šest děkanů. Od znovuobnovení v roce 1990 ji řídili Vojtěch Tkadlčík, Ladislav Tichý, Pavel Ambros, Petr Chalupa a Ivana Vlková.