Desítky středoškoláků přijely za informacemi o studiu na katedru romanistiky

Fotogalerie: Milada Křížková Hronová
Pátek 5. květen 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Podmínky přijetí ke studiu, možnosti studia i následné uplatnění byla témata, o nichž se hovořilo během Dne romanistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Za informacemi o nabídce studia na této katedře přijeli do Olomouce středoškoláci z Pardubic a Kroměříže.

Studenti románských jazyků Anglického gymnázia Agys Pardubice a Hotelové školy v Kroměříži přijeli za informacemi o možnostech studia na katedře romanistiky Filozofické fakulty UP. Bohatého programu Dne romanistiky, jehož cílem bylo představit nejen prostory školy, vyučovací metody, studijní plány jednotlivých oborů, ale i možnosti studijních výjezdů do zahraničí, se zúčastnila téměř osmdesátka středoškoláků.

„V tak hojném počtu to bylo skutečně poprvé, kdy se v jeden den přijeli podívat do všech sekcí. Tedy vyjma portugalštiny, která se na Anglickém gymnáziu v Pardubicích ani v Hotelové škole v Kroměříži neučí. Téměř osm desítek středoškoláků mělo jedinečnou možnost zeptat se přímo pedagogů na vše, co je zajímá,“ uvedla Eva Skříčková z italské sekce katedry romanistiky FF UP.

Připraveného programu se zúčastnili studenti, kteří se věnují italštině, francouzštině a španělštině. „Po příjezdu do prostor univerzity si je vyzvedli naši studenti, kteří je doprovodili do učeben francouzské, italské a španělské filologie. Prezentaci, připravenou italskou sekcí, sledovali studenti Hotelové školy v Kroměříži, kde má výuka italštiny dlouhou tradici, i Anglického gymnázia Agys Pardubice,“ doplnila Eva Skříčková.

Středoškoláci podle ní vyplňovali během dne kvíz, jenž se týkal reálií dané země, pokusili se rozluštit hádanky v „gramatickém okénku“ a seznámili se i s vysokoškolskými učiteli a studenty. Každá sekce katedry romanistiky se věnovala zvlášť studentům daného románského jazyka a seznámila je s možnostmi studia na partnerských univerzitách v Itálii, Francii i ve Španělsku. Portugalská sekce si pro přítomné připravila i prezentaci o portugalské kultuře.

Nejen autenticita atmosféry univerzity, atmosféra právě běžícího semestru, ale i možnost setkání s vysokoškoláky a pedagogy uvedené katedry jsou podle organizátorů Dne romanistiky pro potenciální studenty velmi důležité. I proto by organizaci akcí tohoto a podobného typu rádi zopakovali.