Diplomy a balonky. Lékařská fakulta se rozloučila s absolventy

Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 1. červenec 2021, 11:00 – Text: Martin Višňa

Desítky červených balonků ve tvaru srdce se vznesly od Teoretických ústavů nad Olomouc jako symbol šťastného vykročení čerstvých absolventů Lékařské fakulty UP do praxe. Vyvrcholila tím tradiční neformální Absolventská párty, na které se fakulta vedle promocí se svými studenty loučí a kde se také vyhlašují výsledky ankety o nejlepšího pedagoga.

„Všichni víte, že naše fakulta má za sebou když ne vůbec nejtěžší, tak jeden z nejtěžších akademických roků ve své existenci. Museli jsme zavádět spoustu nových opatření, hledat nové výukové možnosti, zajistit co možná nejvíce praktické výuky, do toho ještě zasáhla povinnost účastnit se pomoci ve zdravotnických zařízeních. Během toho roku jste ukázali, že jste opravdu lidé na svých místech, připravení úspěšně zahájit výkon lékařského povolání. Přeji vám, abyste do svého profesního života, který nikdy nebude lehký, vykročili pravou nohou a aby se vám vždy dobře dařilo. Jsme pyšní na to, že jste absolventy naší lékařské fakulty,“ popřál novým lékařům děkan Josef Zadražil.

Jeho slova chvály se potvrdila i přímo na setkání ve foyer dostavby Teoretických ústavů, když absolventi Všeobecného lékařství předali zástupkyni obecně prospěšné společnosti Šance Olomouc, která pomáhá hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným dětem, symbolický šek na třicet tisíc korun, které mezi sebou vybrali.

Kromě šeku se předávaly také poháry, a sice vítězům ankety o nejlepšího pedagoga. V kategorii preklinických oborů si převzal putovní trofej, jako již několikrát v minulosti, Karel Urbánek, přednosta Ústavu farmakologie, nejlepším pedagogem v klinických oborech studenti závěrečného ročníku zvolili Petra Jakubce, přednostu Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy. Ve stomatologických oborech byla podle studentů nejlepší pedagožkou Karin Chytilová z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie.

Absolventská párty se uskutečnila jako tradiční neformální součást série promocí na lékařské fakultě. Během ní v uplynulých dnech převzalo ve Slavnostním sále Klášterního Hradiska své diplomy přes 160 absolventů Všeobecného lékařství, téměř devět desítek nových zubních lékařů, kteří úspěšně završili studium v oborech Zubní lékařství a Dentistry, a také dvacítka vůbec prvních absolventů navazujícího magisterského programu Veřejné zdravotnictví.

„Mistři bojových umění učí, že každý bojovník, jakkoliv zkušený, by vždy měl mít někoho, ke komu bude vzhlížet a učit se od něj, měl by však mít také svého žáka, kterému bude moci předávat, co se naučil, k sobě do páru by měl mít sobě rovného bojovníka, se kterým bude soupeřit a vzájemně se motivovat v dalším rozvoji. Proto nám absolventům přeji, abychom měli neustále ambice, které nás poženou k novým cílům, mentora, ke kterému budeme vzhlížet, i někoho, komu svůj um a znalosti budeme moci předávat,“ završil na jedné z promocí svoji řeč, v níž za uplynulých šest let studia poděkoval pedagogům, rodičům a dalším příbuzným i spolužákům, Adam Chudoba, nový nositel titulu MUDr.

Výsledky ankety o nejlepšího pedagoga

Všeobecné lékařství
teoretická a preklinická sekce:
1. doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D.
2. MUDr. Jan Strojil, Ph.D.
3. prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D.

klinická sekce:
1. MUDr. Petr Jakubec, Ph.D.
2. MUDr. Vladislav Kutěj
3. MUDr. Vlastimil Doupal, Ph.D.

Zubní lékařství
1. MUDr. Karin Chytilová, Ph.D.