Dny lusofonní kultury se věnují Kapverdským ostrovům

Program Dnů lusofonní kultury zahájila Celeste Fortes z Universidade de Cabo Verde. Hovořila o problematice kapverdské emigrace.
Fotogalerie: Milada Křížková Hronová
Středa 26. duben 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Katedra romanistiky Filozofické fakulty UP letos využila olomoucký pobyt vyučujících a studentů z Universidade de Cabo Verde, která má sídlo v Praie, hlavním městě Kapverdských ostrovů, a letošní ročník Dnů lusofonní kultury se rozhodla věnovat právě Kapverdám.

Dny lusofonní kultury se konají zpravidla jednou v semestru a nabízejí přednášky českých i zahraničních univerzitních vyučujících a hostů z portugalsky mluvících zemí. Zčásti jsou otevřené i široké veřejnosti. Nabízí se tak možnost seznámit se s kulturami zemí, které stále ještě nepatří k častým turistickým destinacím. Hovoří-li se o portugalsky mluvících zemích, jde totiž nejen o Portugalsko a Brazílii, ale i o Angolu, Mosambik či Kapverdské ostrovy, jimž je letošní ročník věnován.

„S Kapverdskou univerzitou se nám podařilo podepsat smlouvu Erasmus+ a byla to především současná přítomnost profesorů a studentů této univerzity na naší katedře, která nás dovedla k myšlence zaměřit letošní Dny lusofonní kultury na Kapverdské ostrovy,“ uvedla Kateřina Ritterová z katedry romanistiky Filozofické fakulty UP.

Z programové nabídky, jež může oslovit širokou veřejnost, pak mimo jiné vyzdvihla zajímavou přednášku o brazilských indiánech. Prosloví ji v sobotu 29. dubna v češtině portugalistka a překladatelka Šárka Grauová z Univerzity Karlovy v Praze.

„Bude mluvit především o knize s názvem Nápady, jak odsunout konec světa brazilského indiána Ailtona Krenaka. Podle Krenaka, který svým veřejným působením přispěl k proměně vztahu mezi indiánskými kmeny a majoritní společností, bychom měli odmítnout důsledky naší lidské nadřazené perspektivy a přijmout novou formu snění, která nám znovu umožní nalézt své místo v přírodě,“ přiblížila Kateřina Ritterová.

Kniha, kterou Šárka Grauová sestavila a přeložila, vznikla přepisem jeho živých projevů. Přednáška s názvem Držet nebe nad hlavou: Ailton Krenak a brazilští indiáni v dnešním světě začne v 11 hodin v portugalské kavárně Porto Vila (Denisova 35).

Program, jehož se účastní i patnáct studentů a přednášejících z univerzity v Bratislavě a z univerzity v maďarské Pécsi, kteří pobývají na Univerzitě Palackého v rámci programu Erasmus+ BIP, zahájila Celeste Fortes z Universidade de Cabo Verde. Ta hovořila o problematice kapverdské emigrace. Zajímavá byla i přednáška profesorek Donzílie Soares a Lindinalvy Limy o historii a multikulturní společnosti Kapverdských ostrovů.

Konferenci pořádá Centrum portugalského jazyka a lusofonní kultury při katedře romanistiky FF UP ve spolupráci s Portugalským centrem Institutu Camoes v Praze. Více o programu zde.