Dokument o nejstarším pivu ve střední Evropě bude uveden v Olomouci

Foto: Luděk Vojtěchovský
Čtvrtek 4. květen 2023, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Nový filmový dokument o nejstarším pivu ve střední Evropě, na jehož objevu se podíleli i odborníci z přírodovědecké a filozofické fakulty, se bude příští týden promítat v Olomouci. Snímek Kráska z Kladiny podle scénáře ředitele Východočeského muzea v Pardubicích Tomáše Libánka a archeologa Jana Jílka natočil Erik Knajfl. Olomoucká premiéra se uskuteční ve středu 10. května v 14:00 v aule přírodovědecké fakulty.

„Rádi bychom vás pozvali na promítání dokumentu Kráska z Kladiny a besedu, která bude následovat. Hosty budou ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek a archeologové Zuzana Golec Mírová a Martin Golec z filozofické fakulty,“ uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie, který se na analýze vzorků z bronzového vědra podílel.

Pozůstatky nejstaršího prosného bylinného piva v Evropě ukrývalo bronzové vědro pocházející z 9. století před naším letopočtem. Nádobu vykopali v roce 2017 u Kladiny na Pardubicku archeologové poté, co ji objevil náhodný nálezce. Ti vědro převezli do Východočeského muzea v Pardubicích a požádali vědce, aby jim pomohli určit jeho obsah. Zbytky po pradávném nápoji zkoumali vědci z Univerzity Palackého, Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Po důkladné analýze odebraných vzorků dospěli k závěru, že vědro před třemi tisíci lety sloužilo k vaření prosného piva s příměsí hořkých bylin.

„Objev jakéhokoliv archeologického předmětu je vždy velkou událostí. Moderní přírodovědné metody mohou takovýto předmět pomoci lépe charakterizovat a zjistit i jeho primární použití. Když se tedy podařilo v bronzové nádobě z Kladiny nalézt chemické signály a organické zbytky poukazující na nejstarší prosné pivo v Evropě, bylo to něco úžasného. Jsem tedy velice rád, že k tomuto objevu a souvisejícím analýzám vznikl dokumentární film, který přiblíží divákům nutnost multioborové spolupráce,“ doplnil Lukáš Kučera.

Mezinárodní premiéru měl tento snímek v sále Rady Evropy ve Štrasburku, kde Východočeské muzeum v Pardubicích poprvé prezentovalo i stejnojmennou výstavu. Česká premiéra se uskutečnila v dubnu letošního roku ve Východočeském muzeu, které sídlí na pardubickém zámku. Nádoba by časem měla být uložena na čestném místě v klenotnici, kterou pro tamní zámek navrhla architektka Eva Jiřičná.