Jan Michalík z pedagogické fakulty získal prestižní cenu Mosty

Jan Michalík a Václav Krása.
Foto: Archiv JM
Úterý 21. březen 2017, 12:00 – Text: Martina Vysloužilová

Laureátem ceny Mosty, kterou každoročně uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP ČR), se letos stal profesor Univerzity Palackého v Olomouci Jan Michalík. Vedoucí oddělení speciálně pedagogické propedeutiky Ústavu speciálněpedagogických studií pedagogické fakulty dostal ocenění v kategorii „Osobnost hnutí zdravotně postižených za rok 2016“.

Národní rada zdravotně postižených ocenila Michalíkovo mnohaleté prosazování práv osob s handicapem. Slavnostní vyhlášení 15. ročníku cen se konalo 16. března v Hradci Králové.

Jan Michalík vystudoval speciální pedagogiku na UP a také právo na Masarykově univerzitě v Brně. Je naším předním odborníkem na postavení osob se zdravotním postižením - a osob pečujících - ve společenském a právním systému České republiky. „Je to člověk, který dlouhodobě podporuje především koncepční záměry a dokáže formulovat jednotlivé potřeby osob se zdravotním postižením. Jeho práci sledujeme už asi patnáct let,“ uvedl předseda NRZP Václav Krása.

Michalík je také autorem desítek odborných knih, legislativních návrhů, vede výzkumné týmy mapující rozhodující oblasti života postižených. Kromě toho je zakladatelem Společnosti pro mukopolysacharidosu (MPS), která už dvacet let pomáhá rodinám s dětmi trpícími jednou z nejtěžších chorob současnosti. Společnost pro MPS už druhým rokem provozuje také poradenskou službu s názvem Centrum provázení. Ve fakultních nemocnicích v Praze a v Brně odborní pracovníci nabízejí pomoc rodičům dětí se závažnou diagnózou, dětí narozených předčasně či s nízkou porodní hmotností. I tento projekt se letos dostal mezi čtveřici nominovaných na cenu Mosty.

„Je svým způsobem osvěžující působit jak ve striktně vědeckovýzkumném, tak i obecně společenském prostředí. Není náhodou, že je mi z výzkumných metod blízký tzv. akční výzkum,“ řekl Jan Michalík. S týmem spolupracovníků se mu podařilo přinést řadu prvotních a originálních datových údajů mapujících život osob se zdravotním postižením u nás. „Jsem rád, že naše výzkumná zjištění měla často přímý dopad na tvorbu a obsah právních a normativních opatření českého státu. Ať už se to týkalo oblasti vzdělávání, sociální ochrany nebo dalších. V současnosti například uzavíráme rozsahem největší výzkum u nás zaměřený na podmínky sdělování nepříznivé zdravotní diagnózy rodičům dětí,“ vysvětlil Michalík.

Zvyšování vědomí občanských a lidských práv lidí s postižením se Jan Michalík věnuje už třicet let. Za tu dobu se podle něj podařilo změnit k lepšímu řadu věcí. Mezi nimi jsou například příspěvek na péči, doba započítávání péče do důchodového zabezpečení, asistent pedagoga nebo podmínky posuzování nároku na dávky pro osoby se zdravotním postižením. „V současnosti bychom rádi zvýšili podporu rodičů dětí se vzácným onemocněním, s nízkou a velmi nízkou porodní hmotností v systému zdravotní péče,“ dodal Michalík.

Národní rada zdravotně postižených vyhlašuje ceny Mosty od roku 2003. Ocenění má motivovat města, obce, podnikatele i jednotlivce k novým dlouhodobým projektům ve prospěch osob se zdravotním postižením. NRZP ČR byla založena v roce 2000. V současné době sdružuje asi stovku organizací, které zastupují přibližně 300 tisíc lidí se zdravotním postižením nebo jejich zákonných zástupců.