Letní semestr katedry filozofie nabídne řadu přednášek i pro širší veřejnost

Katedra filozofie zve na zajímavé přednášky.
Foto: Milada Hronová
Sobota 24. únor 2018, 7:20 – Text: Milada Hronová

Problémy související se současnou etikou, společenskou odpovědností a také témata, věnující se vztahu k Evropské unii, k imigraci či zkušenosti válečných veteránů. Tak tematicky pestrý je cyklus přednášek letního semestru katedry filozofie. Jejich pořadatel, olomoucká Jednota filozofická, zve k diskuzi i širší veřejnost.

„Letošní seznam hostů je zvlášť atraktivní, protože asi polovina přednášejících jsou zahraničními badateli. Cyklus zahájil svou přednáškou Eutanazie a dobrý život David Černý z Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky.  V tomto týdnu přednášel i Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni, který debatoval o demokracii a výchově ke společenské odpovědnosti,“ řekl Filip Tvrdý z katedry filozofie. Přednášky Jednoty filozofické organizuje už od roku 2011 a za tu dobu pozval na univerzitu přes sto třicet hostů. Během letního semestru jich na katedře přivítá třináct.

Ještě v únoru budou přednášet Michal Müller a Petr Houdek, oba pohovoří o vztahu filozofie a ekonomie. V březnu přijede do Olomouce Jaroslav Daneš z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, který se bude věnovat tématu antické tragédie a války.

„Pro studenty uměnovědy bude určitě zajímavá přednáška Garyho Kempa z University of Glasgow, který promluví o iluzivní malbě vytvářející dojem trojrozměrného prostoru. Společensky velice záslužnou přednášku pronese Joseph Wiinikka-Lydon, který se dlouhodobě zabývá psychickými traumaty válečných veteránů,“ dodal Filip Tvrdý. Cyklus uzavře přednáška Raymonda Tallise, emeritního profesora University of Manchester, který se v Olomouci chystá přednášet o nejnovějších teoriích mysli.

Všechny přednášky se uskuteční v prostorách Filozofické fakulty UP, v Křížkovského ulici číslo 12, v učebně KB – 2.18, a to od 13:15 do 14:45. Informace o jednotlivých přednáškách jsou ZDE.