Letní stáž v Sanatoriu EDEL

Ze stáže.
Foto: Jiří Kodeš
Čtvrtek 26. leden 2023, 14:30

Nemáš ještě plány na léto a zajímáš se o pediatrii, pneumologii, alergologii či rehabilitaci? Máme pro tebe skvělou nabídku! Sanatorium EDEL ve Zlatých Horách nabízí již tradiční letní stáž pro studenty Všeobecného lékařství Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci s ukončeným třetím ročníkem.

Sanatorium EDEL je dětská léčebna zaměřená zejména na respirační a alergická onemocnění. Hlavním bodem léčebného programu je speleoterapie. Jedná se o soubor léčebných metod, jejichž základem je využívání příznivého vlivu mikroklimatu podzemního prostředí na lidský organismus. V případě Sanatoria EDEL děti každý den absolvují výlety do zrekonstruovaného důlního prostoru, kde tráví stanovený časový interval pohybem, ať už cvičením nebo hrou.

Co očekávat? Samotná stáž začíná odesláním životopisu a motivačního dopisu, podle kterých si studenty v sanatoriu vybírají. Výhodou je, pokud studenti plánují kariéru v příslušných oborech (pediatrie, pneumologie), jelikož zde mohou získat další odborné zkušenosti mimo povinné lékařské praxe v nemocnicích a ambulancích. Náplní stáže byla účast na ranních vizitách včetně předepisování medikace, dále provádění příjmů, vstupních vyšetření, propouštění a psaní veškeré dokumentace. Zpočátku jsme pracovali pod dohledem lékaře, ale s postupem času nám bylo umožněno vše provádět samostatně s možností konzultace náročnějších procesů. Jde tedy o stáž, která je věnována především zodpovědným studentům. Rovněž jsme mohli navštívit místní ORL ambulanci, individuální i skupinové rehabilitace, a dokonce i samotnou jeskyni.

„Před odjezdem na stáž jsem se bál, že nezvládnu samostatnou práci, ale ve výsledku to byla velmi uspokojující zkušenost. Člověk si uvědomí, že dokáže víc, než si myslí,“ uvedl Jiří Kodeš, jeden ze stážistů z loňského léta. „Dělali jsme jen to, na co jsme si troufli a na čem jsme se domluvili s lékaři. Když jsme si něčím nebyli jistí, vždy nám ochotně poradili.“

Mimo pracovní dobu bylo velké množství způsobů, jak trávit volný čas, ať už turistikou v Jeseníkách nebo v nedalekém Polsku. Víkendy jsou během stáže volné, což umožňuje podnikat výlety i do vzdálenějších měst, například Opavy či Ostravy. V letních dnech můžete využít bazén v rámci areálu sanatoria nebo si vypůjčit koloběžky. Pro aktivní studenty je možnost zorganizovat přednášku, kurz či jinou aktivitu, ať už pro děti, jejich rodiče či samotný personál.

Výhodou je také to, že stáž je ohodnocena, a to nejen finančně, ale i kredity. Stážistům je zabezpečeno ubytování v nedaleké ubytovně a strava v rámci celého dne zdarma.

Stáž v Sanatoriu EDEL můžeme doporučit opravdu každému studentovi na LF UP. Nejen že si vyzkouší práci lékaře, čímž získá cenné zkušenosti, které využije v rámci další lékařské praxe, ale také se naučí pracovat více samostatně. Tato stáž může poskytnout motivovaným studentům další perspektivu do budoucnosti.

Více se dozvíte zde.

Kristýna Holomáčová, Patrícia Petráková, Kateřina Svobodová a Jiří Kodeš