Letošnímu majálesu kraluje ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková

Královna majálesu se ujala vlády.
Fotogalerie: Velena Mazochová, Ivana Pustějovská
Středa 3. květen 2017, 15:10 – Text: Velena Mazochová, Ivana Pustějovská

Královnou majálesu letos studenti korunovali ředitelku univerzitní knihovny Helenu Sedláčkovou. Královské insignie jí předali na olomouckém Dolním náměstí, odkud ji v alegorickém průvodu převezl „královský“ kočár do Bezručových sadů na slavnostní zahájení studentských slavností. Na dálku ji zprostředkovaně pozdravil i loňský král Marek Eben.

Za zvuku slavnostních fanfár předali Heleně Sedláčkové královský plášť, žezlo a hermelín předseda Akademického senátu UP Jiří Langer, prorektor Petr Bilík a královna majálesu z roku 2011, herečka Moravského divadla Olomouc Ivana Plíhalová.

„Jak znám paní ředitelku, svou roli zvládne velmi dobře a přeji jí, aby studentům vládla milou ale pevnou rukou, protože to potřebují. A určitě dáme i na její rady při volbě rektora, kterého bude akademický senát volit na podzim, protože s králem se člověk musí člověk poradit,“ zdůraznil Jiří Langer. Ve stejně úsměvném duchu vyhlásil Petr Bilík novou univerzitní tradici:  „Když vyberete krále nebo královnu správně, dáváme si rok pauzu a vedení univerzity předáme tomu, kdo si to zaslouží. S radostí konstatuju, že se to letos velmi povedlo - šéfkou univerzity se stává královna Helena a my odjíždíme na Bahamy.“

Předání královské štafety

Korunu nasadila nové panovnici jedna z nejzdařilejších masek s podobou loňského krále majálesu Marka Ebena. Ten své nástupkyni zaslal krátký proslov, v němž v osobité nadsázce zhodnotil zkušenosti svého ročního kralování:

„Vaše veličenstvo, nová královno, po roce vládnutí vám rád předávám korunu i žezlo s určitým zahanbením, že jsem zdaleka nesplnil vše, co jsem si předsevzal. Doufal jsem, že míra mé zhovadilosti bude tak velká, že povede k rozpadu celého politického systému, na jehož troskách by vzklíčil systém nový, mladý a svěží. Bohužel, zdá se, že jsem ve svém hovadství dosáhl úrovně jen prostřední a byl jsem předstižen daleko lepšími zhovadilci, s větší invencí a neotřelými nápady. Ale co hůř, ukazuje se, že hovadství nevede, jak jsem se domníval, k rozpadu politického systému, vede k jeho rozkvětu. I náš zaoceánský vzor už se vydal touto cestou a způsobilo to převeliký růst dolaru a všeobecný rozkvět a i nám se daří výtečně. Nevím tedy, co bych vám měl vlastně poradit. Rád bych vám řekl, abyste vládla čestně, moudře a spravedlivě, ale nejsem si jistý, zda by to naši zem neuvrhlo do bídy a neštěstí. Uprostřed svých rozpaků vám tedy na sklonku své vlády radím: Dělejte si, co chcete. Bůh vás opatruj,“ uvedl ve svém pozdravu na dálku Marek Eben „ústy“ své mluvící hlavy.

Nová královna majálesu Helena Sedláčková pozvala své „poddané“ do království literatury, obrazotvornosti a představivosti. „Moji milí nejnovější poddaní, můj slovutný předchůdce, král Marek Eben I., vám slíbil zhovadilost, a tím vás uvedl do naprosto reálného světa. Já vám mohu slíbit své království, ve kterém panuje fantazie a příběhy. Pro vás všechny obsahuje bezbřehou svobodu, potkáte v něm přátelství, lásku a něhu, seznámíte se i se zradou, zoufalstvím a falší. Jsem ale královnou šťastných okamžiků, proto pro vás bude stačit, když otevřete knihu a budu všude s vámi. Na každé stránce s vámi půjdu bojovat proti střetům v Mordoru, hrát famfrpál do Bradavic a spolu vyvěsíme Pirátskou vlajku. Ať žije majáles, ať žijete vy!“

Studentské oslavy se protáhnou až do pozdního večera

Majáles nejsou jen koncerty, čtení, průvod a korunovace královny. Bezručovy sady jsou plné stánků, ve kterých se představují desítky neziskových organizací a studentských spolků. Nejenže seznamují kolemjdoucí s tím, co dělají, ale připravili si i zajímavé aktivity. Například vedle Jihoslovanského mauzolea je společný stánek Studentského kariérního a poradenského centra a Nadačního fondu UP. „Nachystali jsme si koutek poezie. Studenti dostanou na výběr několik slov a z nich mají za úkol složit báseň na téma kariéra nebo věda,“ vysvětlila Katrin Baníková z kariérního centra. Studenti, kteří splní úkoly, dostanou u jednotlivých stánků razítka a mají šanci získat některou z cen, o které se bude na majálesu losovat.

V sadech je hned několik míst, kde hrají muzikanti, a to jak tuzemští, tak třeba i ze Slovenska. Velký hudební program začal dnes i na nádvoří Zbrojnice, kde mimo jiné vystoupí univerzitní sbor Ateneo s rockovým repertoárem nebo Emma Smetana. Před devátou večer by pak podium měla ovládnout Lenka Dusilová se svou kapelou.

Dvoudenní studentské slavnosti, které od včerejška ovládly univerzitní město, uzavřou hudební produkce v Bezručových sadech a Jazz Tibet Clubu nebo afterparty v 15 Minut music clubu.