Medička v uniformě zorganizovala nadílku pro nemocné děti

Symbolický šek předala iniciátorka sbírky a studentka medicíny Anna Truksová (uprostřed) zástupkyni přednostky Dětské kliniky LF a FNOL Eleni Mikuškové.
Fotogalerie: Miroslav Fričovský a archiv Anny Truksové
Pondělí 8. leden 2018, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Spojit profesi lékařky s vojenským životem si pro svou budoucnost vysnila studentka lékařské fakulty Anna Truksová. A na uskutečnění snu pracuje – je totiž členkou pěší roty aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Olomouc. V závěru loňského roku mezi „záložáky“ zorganizovala vánoční nadílku pro malé pacienty Dětské kliniky LF UP a FNOL.

Právě studium medicíny, při kterém má možnost setkávat se i s nemocnými dětmi, budoucí lékařku k uspořádání sbírky inspirovalo. „Chtěla jsem jim zpříjemnit vánoční čas, který bohužel kvůli nemoci musí trávit v nemocnici. A jelikož jsem příslušníkem aktivních záloh v Olomouci, což je velký kolektiv lidí, tak jsem jim svůj nápad přednesla a byl na něj velmi pozitivní ohlas,“ objasnila studentka 3. ročníku Všeobecného lékařství Anna Truksová.

Vojenská nadílka

Vánoční sbírka, do níž se zapojilo více než pět desítek vojáků aktivních záloh, vynesla celkem dvacet tisíc korun. Díky tomu mohly být obdarovány děti na všech odděleních olomoucké Dětské kliniky. „Koupili jsme hračky i potřebné věci, které jsem předem konzultovala se zdravotnickým personálem kliniky. Děti dostaly například nový hrací koberec, panenky, autíčka, výtvarné potřeby a samozřejmě i hračky s vojenskou tématikou, třeba vojenskou tatru. Nezapomněli jsme ani na ty nejmenší, pro které jsme pořídili různá chrastítka, plyšáky, kojící polštáře i další užitečné věci,“ přiblížila medička.

Dobročinnou sbírku zorganizovala poprvé a podobné aktivity by mezi příslušníky aktivních záloh ráda iniciovala i v budoucnu. „Určitě budu chtít akci zopakovat, ale pravděpodobně zase pro někoho jiného, například v dětském domově nebo v kojeneckém ústavu,“ doplnila Anna Truksová.

Studentka s hodností svobodníka

Ke vstupu do aktivních záloh ji přivedl zájem o poznávání nových věcí i touha zažít něco jiného než v běžném civilním životě. „Svým způsobem to pro mě byla výzva, chtěla jsem vědět, jestli to dokážu. Celý život sportuji, závodně jsem jezdila na koni, účastním se pochodů a závodů v běhu s překážkami, jako je například Army run. Do armády jsem vstoupila i kvůli zlepšení fyzické kondice. V budoucnu bych chtěla spojit profesní život s vojenským a případně i vyjet na nějakou misi,“ prozradila Anna Truksová. V jednotce pěší roty Aktivních záloh plukovníka generálního štábu Vladimíra Taláška při Krajském vojenském velitelství Olomouc působí ve funkci střelec v hodnosti svobodník.

Ještě než ke své jednotce nastoupila, musela projít zdravotnickými a psychologickými testy a zvládnout šestitýdenní základní vojenský výcvik ve Vyškově. V podobném časovém rozsahu nyní absolvuje každoroční vojenská cvičení. „Na cvičení jednotka zdokonaluje střelecké, taktické a fyzické dovednosti, tak, aby byla schopna adekvátně zakročit v případě potřeb státu,“ vysvětlila Anna Truksová.

„Ostré“ nasazení do terénu má teprve před sebou. „Aktivní záloha se využívá především pro doplňování ozbrojených sil při ohrožení státu, za válečného stavu nebo při vzniku nevojenských krizových situací, zejména při živelních a ekologických pohromách. Po dobu mé služby taková situace nenastala, takže jsem se zatím žádné konkrétní akce neúčastnila.“

Aktivní záloha (AZ) je součástí zálohy ozbrojených sil České republiky. Její příslušníci se vedle svého civilního zaměstnání několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku. V případě potřeby jsou jednotky AZ nasazeny do akce na základě rozhodnutí vlády. Zájemci o službu najdou podrobné informace na internetových stránkách ZDE.