Mezinárodní den sester – 12. květen

Florence Nightingaleová.
Foto: Henry Hering (zdroj: wikipedia, k volnému použití)
Středa 12. květen 2021, 7:00

„Měla jsem větší zodpovědnost za lidské životy, než kdy předtím měli jakýkoliv muž nebo žena. A připisovala jsem svůj úspěch tomuto – nikdy jsem se nevymlouvala ani jsem nepřijímala výmluvy ostatních.“

Florence Nightingaleová, dopis slečně H. Bonham Carterové, 1861

12. 5. 2021 je Mezinárodním dnem sester, kterým si připomínáme narození Florence Nightingaleové, zakladatelky moderního ošetřovatelství.

Florence Nightingaleová (12. 5. 1820 – 13. 8. 1910) byla anglická ošetřovatelka a jedna z nejvýznamnějších osobností viktoriánské doby. Už od mládí byla na svou dobu velmi pokroková a proti vůli svých rodičů se vydala vlastní cestou, založila ošetřovatelskou školu a povznesla roli ošetřovatelky na respektovanou profesi. Je známá též jako „Lady of the Lamp“ neboli „Dáma s lampou“, díky své obětavé ošetřovatelské práci při Krymské válce, kde pracovala v armádní nemocnici. Již v té době se významně zasloužila o modernizaci ošetřovatelské praxe a zavedla standardy péče a hygieny, které mimo jiné pomohly rapidně snížit úmrtnost vojáků v této válce.

Po návratu do Anglie Florence Nightingaleová upozornila na podmínky ve vojenském zdravotnictví a vypracovala zprávu pro Královskou komisi o souvislosti hygienických podmínek v lazaretech s úmrtností vojáků. Poprvé využila grafického zpracování statistických dat, které považovala pro laiky za srozumitelnější. Rovněž pracovala na vytvoření systému do té doby nejednotné kodifikace nemocí a příčin úmrtí. V kombinaci s nalezením nových způsobů zpracování dat tak položila základy novému oboru lékařské statistiky.

Florence Nightingaleová navíc vydala mnoho publikací, v nichž se věnovala sociálním problémům a záležitostem ovlivňujícím zdraví, ale i postavení žen ve společnosti. Za svoje aktivity se dočkala významného uznání – od královny Viktorie obdržela Královský Červený kříž a jako první britská žena získala Řád za zásluhy pro britské impérium. Stala se však příkladem nejen pro Anglii, ale i pro celý svět – sestry na celém světě na své cestě k moderní ošetřovatelské péči dodnes v odkazu této „matky“ ošetřovatelek nacházejí inspiraci.

Vedení Fakulty zdravotnických věd UP přeje všem sestrám u příležitosti Mezinárodního den sester vše nejlepší a mnoho sil do poskytování ošetřovatelské péče, zejména v této obzvláště náročné době.