Michal Botur se podílí na studiu využití algebraických technik v logických strukturách

Foto: Ota Blahoušek
Pátek 29. září 2023, 11:00 – Text: Šárka Chovancová

Najít využití nových algebraických technik při studiu logických struktur má za cíl polsko-český výzkumný projekt Reprezentace algebraických sémantik pro substrukturální logiky, jehož řešitelem za Univerzitu Palackého je Michal Botur z katedry algebry a geometrie přírodovědecké fakulty. Za polskou stranu se do projektu zapojil profesor Tomasz Kowalski z Jagellonian University v Krakově.

„Logika je rozkročena mezi filozofickými obory a matematikou. Projekt je zasazen v poměrně hluboké teorii, kdy některým neklasickým logikám umíme přiřadit to, čemu se říká algebraická sémantika. Například u klasické logiky se jedná o dobře známé Booleovy algebry,“ uvedl Michal Botur. Matematika podle Botura nabízí nástroje, které mohou ostatní obory využívat pro své potřeby. Matematická logika je přirozeným pomocníkem ve složitých rozhodovacích procesech, široké uplatnění nachází například v informatice.

Profesor Tomasz Kowalski patří mezi hlavní světové odborníky na matematickou logiku. Přes dvacet let působil na prestižních pracovištích, jakými jsou například Japan Advanced Institute of Science and Technology, Australian National University, University of Lisbon nebo University of Melbourne. „Našemu projektu předcházelo více než deset let spolupráce a několik společných publikací ve velmi prestižních oborových časopisech. To, že se Tomasz Kowalski rozhodl takto intenzivně spolupracovat s námi, považuji za velkou čest pro katedru algebry a geometrie,“ podotkl Michal Botur.

Společný polsko-český projekt nazvaný Reprezentace algebraických sémantik pro substrukturální logiky uspěl v konkurenci 192 podaných projektů v hodnocení Lead Agency. „Financovaných je nakonec pouze 11 z nich. Dostali jsme se tedy mezi elitních 6 procent projektů. Toto je opravdu skvělé hodnocení naší práce a důkaz toho, že náš matematický výzkum má světové parametry,“  dodal Michal Botur.