Mladí přírodovědci prezentovali své práce v Pevnosti poznání

Fotogalerie: Šárka Chovancová
Sobota 18. květen 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Už potřinácté se sjeli talentovaní žáci a středoškoláci na Studentskou konferenci mladých přírodovědců, kterou pořádala v Pevnosti poznání přírodovědecká fakulta. V příjemné a motivující atmosféře svou práci z různých oborů prezentovalo na padesát zúčastněných.

Studentská konference byla rozdělena do dvou sekcí. V sekci Věda je zábava, ve které soutěžili členové přírodovědných kroužků, byli v ústní prezentaci nejúspěšnější žáci ze Základní školy náměstí Svobody 3 ze Šternberku s prací nazvanou Přírodní kosmetika, v písemné prezentaci pak žáci ze Základní školy Břidličná s prací Klíčivost a růst rostlin.

„Cílem našeho projektu bylo zjistit, jak ovlivňuje barva osvitu klíčivost semen ječmene setého, následný růst rostliny a kondici," uvedla Kateřina Bartozelová ze Základní školy Břidličná. „Zjistili jsme, že červené světlo je nejméně ideální, protože zastavuje klíčení a není dostačující pro fotosyntézu. Zelené světlo sice urychluje klíčení, ale není dostačující pro fotosyntézu, takže nejideálnější je modré světlo. Ječmen klíčí rychleji než na denním světle, mohli bychom ho tedy použít k urychlení růstu sazenic," doplnil její spolužák Miroslav Loukota.

Úsilí žáků ocenil i koordinátor sekce Věda je zábava Vladimír Vinter. „Letošní ročník byl velice vydařený, soutěžící měli velmi dobře připravené prezentace. Nejvíce si ale cením toho, že to všechny bavilo a motivovalo do další práce." Žáci také zkoumali vývoj pavouků, jejich morfologii, anatomii a zpracování pavučinového vlákna, průchod UVA a UVB záření kůží nebo jakou roli hrají bílkoviny v potravě člověka.

Sekce Badatel pak cílila na středoškoláky, kteří si zkusili vědeckou práci pod vedením vysokoškolských pedagogů. V oborech Chemie a Biologie zvítězil se svou prací Synthesis and supramolecular behaviour of salts derived from 4-(3-(4-aminophenyl) adamantane-1-yl) aniline Štěpán Hartman z Gymnázia Zlín - Lesní čtvrť, které je fakultní školou přírodovědecké fakulty. V oborech Matematika, Fyzika a Vědy o Zemi byla oceněna práce Jakuba Salaje z Gymnázia Uničov nazvaná Laser welding of AISI 304 steel and titanium. Výsledky 13. Studentské konference mladých přírodovědců najdete zde.

Podle Martina Kubaly, děkana přírodovědecké fakulty, může být tato konference pro mladé talenty vstupní branou do světa vědy. „Velmi si cením přípravy všech zúčastněných, letos byl mimořádně vysoký počet příspěvků v anglickém jazyce. Studenti předvedli skvělou jazykovou vybavenost," vyzdvihl závěrem.