Nové hudební příběhy v Opeře Schrattenbach 2021

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 2. prosinec 2021, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Během sedmi večerů představí 16. ročník olomoucké přehlídky soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach 2021 strhující a v detailech kontrastní příběhy. První z nich nabídne Umělecké centrum Univerzity Palackého už v pátek 3. prosince.

Od roku 2004 přiváží Festival Opera Schrattenbach do Olomouce nové hudební formy. Rozvíjí tak odkaz významného olomouckého biskupa Wolfganga Hannibala Schrattenbacha (1660–1738), který jako první uvedl v první polovině 18. století novou formu opery na Moravu. Dramaturgie přehlídky se tak záměrně orientuje na nové formy hudebního divadla a novou operní, multimediální a koncertní tvorbu inscenovanou netradičními prostředky. Její letošní ročník uvede od 3. do 16. prosince tři opery, jednu projekci a tři komorní koncerty.

„Tématem budou osobité komorní příběhy, které odrážejí izolovanost a osamocení. Toto téma jsme původně plánovali na rok 2020. Nedošlo na něj, bylo však hluboce naplněno. Loňský festival byl zrušen a všichni jsme prožívali festival osamocení. V roce 2021 je uvedené téma živou reflexí několika covidových period. V mnoha novinkách, které letos uvedeme, se odráží zkušenost skladatelů a interpretů z nezvyklého roku 2020,“ uvedl za Operu Schrattenbach 2021 dramaturg festivalu, skladatel a prorektor Univerzity Palackého Vít Zouhar z katedry hudební výchovy PdF UP.

Festival Opera Schrattenbach 2021 představí strhující a v detailech kontrastní příběhy. Nabídne trojici oper s odlišným způsobem vyprávění – světovou premiéru opery Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka Poklad Arkádie, obnovenou inscenaci úspěšné opery Coronide Víta Zouhara a Byond the Garden Stephana McNeffa. Během následujících večerů se divák seznámí s fotografickými mikropříběhy Jana Flašky v multimediálním projektu Fotojatka. Na něj navážou dialogy Blind Date Scotta Millera a pianisty Taaviho Kerikmäeho a písňové dialogy Tomáše Hanzlíka Pozdní obraz. Další nové příběhy, které zazní v olomoucké premiéře, představí soubor MoENS.

Letošní ročník přehlídky je zaměřený na nové hudební příběhy. Přinese skladby, které zazní v podání předních umělců z USA, Estonska, Slovinska a Velké Británie společně s tradičními hosty festivalu z České republiky.

Festival pořádá Tvůrčí centrum Olomouc, z. s., ve spolupráci s Ensemble Damian, z. s., a katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty UP za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a Nadace Českého hudebního fondu. Vstup na všechny koncerty je volný při dodržení aktuálně platných hygienických opatření a prokázání O–T–N. Bližší informace k jednotlivým koncertům ZDE.