Odborníci na miniinvazivní ušní chirurgii se sjeli do Olomouce na unikátní kurz

Foto: Fakultní nemocnice Olomouc
Pondělí 5. září 2022, 8:00 – Text: Adam Fritscher

Jen párkrát v roce mají ušní chirurgové zaměření na miniinvazivní ušní operace možnost zúčastnit se mezinárodního kurzu věnovaného tomuto bouřlivě se rozvíjejícímu oboru. Jedna z mála takových akcí na světě se koná ve dnech 5. a 6. září v Olomouci, kde ji pořádá Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého.

Loňský ročník mezinárodního kurzu miniinvazivní ušní chirurgie se v Olomouci konal ve stínu koronavirových epidemických opatření. „Část účastníků zejména ze zámoří k nám kvůli tomu vůbec nemohla přicestovat a měla možnost být ‚přítomna‘ pouze v online režimu. To už nám snad letos nehrozí, takže se tentokrát můžeme těšit také na špičkového ušního chirurga a jednoho ze zakladatelů oboru Joăa Noqueiry z Brazílie. Účastnící kurzu přijíždějí z blízkého i vzdáleného zahraničí, letos máme nejvíce účastníků z Polska a nejvzdálenější jsou z Kanady či Spojených arabských emirátů. Zvláštností letošního ročníku je naopak absence účastníků z Ruska, takže je vidět, že válka na Ukrajině má nepřímý dopad i na rozvoj ušní chirurgie v těchto zemích,“ zmiňuje přednosta pořádající kliniky Richard Salzman.

Kurzu na operačních sálech Fakultní nemocnice Olomouc a na pitevně Ústavu normální anatomie Lékařské fakulty UP se letos účastní celkem 22 odborníků. „Zaznamenáníhodné je, že až na dva české lékaře jde jinak výhradně o cizince, což je z hlediska zájmu o tento dynamický obor poměrně smutné. Naopak velký zájem je z Polska, takže se mohu domnívat, že nás severní sousedé v tomto oboru, v němž máme před nimi doposud náskok, brzy předeženou,“ konstatuje docent Salzman.

Hlavním programem kurzu jsou ušní endoskopické operace, při nichž nejsou potřebné vnější řezy. „Jsou tedy nejen kratší, ale také ve většině případů nebolestivé. Pacienti odcházejí obvykle následující den domů a lék na bolest vyžadují jen naprosto výjimečně,“ zdůrazňuje Richard Salzman, jenž tento inovativní chirurgický postup v roce 2014 v České republice zavedl. Doposud má olomoucká ORL klinika v této miniinvazivní operativě u nás vůdčí roli. „Také proto na naši kliniku každoročně přijíždějí četní stážisté se zájmem o tento typ operování,“ dodává.

Mezinárodní kurz miniinvazivní ušní chirurgie není jedinou významnou akcí, kterou Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc a LF UP v září pořádá. Další bude například workshop o nádorech slinných žláz, který proběhne 12. září pod taktovkou Ivo Stárka, nebo o rehabilitaci hlasu po laryngektomii pomocí hlasové protézy, jenž se na klinice uskuteční 27. září pod vedením Martina Brože.