Olomouc a Paříž. Nové možnosti díky členství v alianci Aurora

Kampus UPEC.
Foto: UPEC
Čtvrtek 27. duben 2023, 14:55 – Text: Ivana Pustějovská

Nové možnosti spolupráce mezi vědci a studenty z Olomouce a Paříže by mohly přinést navázané kontakty Univerzity Palackého a Université Paris-Est Créteil Val de Marne (UPEC). V Paříži o tom jednali se svými univerzitními protějšky rektor Martin Procházka a prorektorka pro vědu a výzkum Lucie Plíhalová.

UP je součástí univerzitní evropské aliance Aurora, mezi jejíž členy se v nadcházejícím programovém období zařadí i UPEC. „Bylo to už druhé jednání s našimi francouzskými kolegy. Probírali jsme společné záměry ve vědě a výzkumu v oblasti práva, románských jazyků, životního prostředí, biotechnologií, fyziky a medicíny,“ uvedla prorektorka Lucie Plíhalová. „Cílem cesty bylo zmapovat výzkumné zaměření UPEC a podle něj pak vytipovat vědce z Univerzity Palackého, pro které by bylo navázání kontaktů přínosné a kteří by měli zájem o spolupráci. Na konci června se totiž uskuteční v Paříži další společné setkání, jehož by se měli zúčastnit vybraní odborníci z naší univerzity, kteří se sejdou již nad konkrétními projekty,“ doplnil rektor Martin Procházka.

Zástupci vedení Univerzity Palackého se tak seznámili s aktuálními projekty, které řeší francouzská strana mj. v oblasti právních a humanitních věd a v oblasti přírodovědných a medicínských oborů. Zajímali se i o možnost studentských výměn. „Byl nám představen například program pro zahraniční studenty s názvem French as a foreign language, do kterého by mohli přijmout i zájemce z řad našich studentů,“ dodala Lucie Plíhalová.