Olomoucké dny soukromého práva přilákaly na sedmdesát účastníků

Plenární zasedání se uskutečnilo v aule PF UP.
Foto: Eva Hrudníková
Sobota 17. únor 2018, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Již po osmé hostila právnická fakulta konferenci Olomoucké dny soukromého práva. Mezinárodní vědecké setkání, které tradičně v únoru pořádá katedra soukromého práva a civilního procesu, tentokrát přilákalo na sedmdesát účastníků.

„Hlavními cíli konference, a to už od jejího vzniku, je umožnit mladým vědeckým pracovníkům, zejména studentům doktorských studijních programů, setkání s předními českými i zahraničními experty a dále odborná diskuze na zvolená témata,“ řekla Blanka Vítová, proděkanka PF UP pro vědu a výzkum.

Zaměření konference je vždy na katedře soukromého práva a civilního procesu. „Snažíme se vybírat taková témata, která jsou aktuální, zajímavá a zároveň dostatečně široká. Jsme rádi, že se nám v posledních letech daří držet vysokou kvalitu příspěvků, a těší nás stálý zájem odborné veřejnosti,“ uvedl za pořadatele Ondřej Šmíd. Účastníci letos rozebírali a zamýšleli se nad aktuálními otázkami soukromého práva, postavením dítěte v soudních řízeních, náhradou újmy v pracovněprávních vztazích a nad důkazním břemenem v civilním soudním řízení.

Konferenci zaštítil Ivo Telec, vedoucí katedry soukromého práva a civilního procesu, a děkanka fakulty Zdenka Papoušková. „Za osm let existence této konference se z ní stala tradiční mezinárodní vědecká akce, která má pevné místo v kalendáři naší fakulty. Za to jsem velmi ráda a děkuji pořadatelům,“ řekla děkanka.

V rámci úvodního plenárního zasedání si účastníci mohli vyslechnout například příspěvek hlavního autora nového občanského zákoníku Karla Eliáše, který patří již k tradičním hostům této konference. Tentokrát zastupoval univerzitu v Trnavě a ve svém příspěvku připomněl osobnost právníka a filozofa, profesora občanského práva a dějin právní filozofie Emila Svobody. Mezi další významné hosty patřili Róbert Dobrovodský, odborník na rodinné právo z trnavské fakulty, Marek Števček z bratislavské fakulty nebo Petr Hůrka z pražské fakulty, který hovořil o skloubení pracovního a rodinného života. Na plenární zasedání navázala jednání v tematicky zaměřených sekcích.

Na sympoziu dorazil i Jakub Oliva. „Jsem zdejším doktorandem a účastí si plním i studijní povinnosti. Líbí se mi různorodost témat. Oceňuji možnost odborné diskuze a neformálních schůzek,“ řekl Jakub Oliva, který se do konference aktivně zapojil s příspěvkem Škoda způsobená zaměstnancem ve formě nákladů na mzdu.

Hlavním výstupem z jednodenní konference bude elektronický sborník příspěvků. Navíc vybrané odborné práce, které projdou recenzním řízením, pořadatelé publikují v periodiku Acta Iuridica Olomucensia.