Pevnost poznání otevírá své brány a zve návštěvníky na výstavu Prales budoucnosti

Repro: Pevnost poznání
Sobota 8. květen 2021, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Po půl roce se v úterý 11. května v 9 hodin v Olomouci znovu otevřou brány Pevnosti poznání – centra popularizace Přírodovědecké fakulty UP. I přes bezpečnostní opatření tým interaktivního muzea vědy věří, že si návštěvníci a příznivci prohlídku užijí a domů se vrátí se spoustou zážitků a dojmů. Čeká na ně hned několik expozicí a novinek.

V expozici Živá voda je instalována dočasná výstava Prales budoucnosti, kterou připravili studenti architektury a urbanismu Vysokého učení technického v Brně (VUT). Výstava přibližuje, jak by v budoucnosti mohl vypadat areál Korunní pevnůstky a jeho okolí. Ocení ji tentokrát spíše dospělí, především olomoucká veřejnost a zájemci o architekturu, urbanismus a udržitelný rozvoj.

Studenti architektury popustili uzdu své fantazii

Dominantou expozice je model území, který doplňuje projekce a vizualizace jednotlivých částí přírodního parku – koupaliště, lesní školky, terasové zahrady, studovny, vodáckého kempu či místa pro relaxaci a meditaci. Nápad dvaceti autorů je zobrazen na panelech zavěšených na trámech interaktivního centra.

„Chtěli jsme, aby se studenti odpoutali od reality a popustili uzdu fantazii a zároveň se opírali o nejmodernější technologie a současné poznatky vědy. Například proces čištění vody v celém území stojí na metodě čištění vody pomocí nanotechnologií, kterou aktuálně vyvíjí vědci ve výzkumných centrech UP. I když vycházíme z reálií a faktů, celý návrh je fikce. Naším cílem je inspirovat širší i odbornou veřejnost a posunout hranici možného,“ řekl iniciátor projektu Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

K výstavě vznikl také samostatný webový portál a video. Zájemci jej najdou na adrese pevnostpoznani.cz/pralesbudoucnosti/.

Studenti pracovali pod vedením zkušených architektů Jana Mléčky a Jiřího Marka. „Areál Korunní pevnůstky s navazujícími plochami rozária, Bezručových sadů a sportovišť je unikátním ostrovem zeleně v srdci stotisícové Olomouce. Spolu se studenty ukazujeme obrovský potenciál tohoto území. Pokud by zmizely všechny zbytečné ploty a bariéry, lokalita by spolu s historickým jádrem města a univerzitou začala dýchat jako jeden organismus,“ uvedl Jan Mléčka. K akci organizátoři připravují další doprovodné aktivity, které budou zveřejněny s ohledem na aktuální vládní opatření. Za samostatnou prohlídku výstavy zájemci zaplatí 50 korun.

Květen bude v Pevnosti ve znamení ochrany přírody

Během jarních květnových dnů se program v Pevnosti poznání zaměří na živou přírodu a její ochranu. Tradiční prezentace plazů a obojživelníků nazvaná Odpudiví nebo kouzelní se uskuteční o víkendu 15. a 16. května v Laudonově sále. Vstupné bude rovněž 50 korun.

S ohledem na opatření musí organizátoři na místě počet návštěvníků regulovat. Návštěvníci musí mít na tváři ochranný respirátor, dezinfikovat si ruce při vstupu do budovy a dodržovat dvoumetrové rozestupy, nejde-li o členy jedné domácnosti. Skupinové prohlídky jsou zakázány a v science centru může být v jednu chvíli maximálně 267 osob. Provoz gyroskopu a planetária zatím není možný.

Více o vládních opatřeních zde.