Pevnost poznání zve děti na Dětskou univerzitu

Přednášky pro děti připravily všechny fakulty UP.
Foto: Pevnost poznání
Neděle 14. leden 2018, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Přednášky z chemie, literatury či zdravého životního stylu čekají na studenty Dětské univerzity. Ta startuje slavnostní imatrikulací 7. února v interaktivním muzeu vědy Pevnosti poznání. V letošním semestru čekají na mladé studenty přednášky připravené všemi fakultami Univerzity Palackého.

Kromě Pevnosti poznání se posluchači podívají také na další místa univerzity. V Aplikačním centru Baluo se zabaví díky Rekrehrátkám. Sportovní program připravují studenti katedry rekreologie fakulty tělesné kultury. „Na čtyřech stanovištích si vyzkoušejí hry rozvíjející osobnostní kompetence a dovednosti. Soutěže vyžadují kreativitu, skupinovou spolupráci a komunikaci, ale i notnou dávku pohybu,“ přiblížil program Martin Višňa z FTK.

Lektoři pozvou zvídavé děti také na chemickou zábavnou hru „Chcete být milionářem“, kde se netradiční formou dozvědí, proč je chleba krásně křupavý nebo co dokáže normální soda. Kdo bude chtít, může si zkusit pár nových pokusů, připravených právě pro mladé vědce. V rámci semestru se studenti podívají do světa hub a prozkoumají stavbu těla mochomůrky červené nebo žampionu. Zajímavá bude také přednáška filozofické fakulty, tématem jsou Spojené státy americké a jejich kulturní a geografická specifika. Přednáška bude vedena převážně v angličtině. Její hlavní součástí budou i praktické úkoly na stanovištích s tématy: geografie USA, prezident a vláda USA a symboly a svátky USA. Lékařská fakulta posluchače naučí poskytnout základy první pomoci v případě, že se někdo zraní, pořeže, popálí nebo mu zaskočí. Děti se nejen dozvědí, jak správně ránu obvázat, jak přiložit dlahu nebo přenést pacienta, ale osvěží si také informace o tom, jak správně záchranáře informovat o nebezpečné situaci.

„Opětovně mě těší velký zájem dětí. Díky profesionální práci našich lektorů je dokážeme zaujmout vědeckými tématy i ve volném čase. Studenti si tak udělají představu, jak to na vysoké škole vypadá, a to nejen fyzicky, ale i mentálně. Snažíme se účastníky motivovat k tomu, aby se nebáli ptát a aby o různých tématech dokázali diskutovat,“ vysvětlila Michaela Kratochvílová, hlavní koordinátorka Dětské univerzity.

Kapacita přednášek je sto míst. Po delší odmlce zavítají mezi olomoucké studenty zájemci až z Nového Jičína. Základní škola Komenského registrovala 43 žáků. „Dětem se velmi líbí, když si aktivity mohou samy vyzkoušet. Získané vědomosti předávají ve třídách a dojmy sdělují doma. Všechny přednášky hodnotíme velmi pozitivně,“ řekla výchovná poradkyně Radmila Bayerová. Každý týden jezdí všichni společně autobusem přímo od školy. Děti doprovázejí dva učitelé. Rodiče se pak účastní imatrikulace a promoce. „Na Dětské univerzitě jsme byli již třikrát. A to v letech 2013 a 2014. Celkem se jí od nás účastnilo 70 dětí,“ doplnila Bayerová.

Dětská univerzita je určena dětem od 8 do 12 let. Absolvují deset interaktivních přednášek a na památku, kromě řady zážitků a poznatků, obdrží diplom o absolvování. Aktivita je zdarma. Registrační formulář je k dispozici na webových stránkách muzea vědy. Zbývají poslední volná místa.

Kromě Dětské univerzity mohou rodiče přihlásit své děti do odpoledních zájmových kroužků Pevnosti poznání. Z nabídky volnočasových aktivit si vybere každý, kdo má rád vědu, dobrodružství a zábavu. Děti se podívají do expozic interaktivního muzea, planetária, odhalí kouzelný svět živočichů a rostlin, vyrobí barevné chemické pokusy, stanou se divadelními herci nebo si vytvoří vlastní animovaný film. Zatímco chemický kroužek je beznadějně plný, zbývají poslední volná místa v přírodovědném kroužku a ve vědecké výtvarce.