Právnická fakulta ocenila nejlepší studentské vědecké práce

Doktorandka Michala Chadimová obhajovala svou práci na dálku – přes Skype.
Foto: Eva Hrudníková
Čtvrtek 22. červen 2017, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Více prací odevzdaných v anglickém jazyce, historicky první obhajoba ve formě online videohovoru a stále se zvyšující úroveň soutěžních prací. Takové bylo letošní fakultní kolo soutěže ve Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) na Právnické fakultě Univerzity Palackého. Pět oceněných studentů získalo vedle finanční odměny také možnost reprezentovat fakultu v zářijovém česko-slovenském finále.

Hodnotitelské komise letos posuzovaly celkem 10 prací v magisterské sekci a 15 v doktorské. „Počet zapojených posluchačů byl obdobný jako vloni. Daří se nám však zvyšovat úroveň soutěže, a to zejména v doktorandské sekci. Věříme, že by naši studenti letos opět mohli uspět i ve finále. Bude záležet na konkurenci a do jak početně silných sekcí budou zařazeni,“ zhodnotil garant fakultního kola ve SVOČ Zdeněk Kopečný.

Právě skončené fakultní kolo bylo podle něj výjimečné hned v několika ohledech. „Přibylo prací odevzdaných v anglickém jazyce, komise jich hodnotily celkem pět. Studenti dostali větší prostor pro prezentaci, na ústní obhajobu a vypořádání se s dotazy komise měli nově dvacet minut. Nezanedbatelné bylo také zavedení motivačního stipendia,“ shrnul Zdeněk Kopečný. A přidal ještě zajímavost. „Doktorandce, která je dlouhodobě v zahraničí, jsme umožnili obhajobu přes Skype. Jinak bychom ji totiž museli ze soutěže vyloučit. Její práce se nakonec dostala mezi oceněné.“

Na dálku, až z Amsterodamu, tak obhajovala svou práci doktorandka Michala Chadimová. „Nešlo o moji první zkušenost s prostředky komunikace na dálku v odborném kontextu. Vloni jsem měla s kolegyní konferenční příspěvek v rámci Olomouckých debat mladých právníků. Tentokrát byl navíc zajištěn i obrazový přenos, tudíž jsem mohla udržovat neustálý kontakt s porotou. Děkuji pořadatelům, po technické stránce to dopadlo perfektně,“ pochvalovala si Michala Chadimová, která svou práci nazvala Succesor superior responsibility and casuality requirement for superior responsibility with recent development in Bemba case. Porota jí nakonec přiřkla druhé místo. „Umístění si velice vážím a jsem ráda, že letos zabodovaly práce z mezinárodního práva, a to nejen v kategorii mé, ale i u magistrů,“ dodala.

Asi nejvýrazněji byl v soutěži vidět, stejně jako vloni, Tomáš Grygar, posluchač 4. ročníku oboru Právo. Ve své kategorii obsadil první i druhé místo. „Do soutěže jsem se zapojil už potřetí. Když při studiu narazím na nedostatky právní úpravy v oblasti, která mě zajímá, nebo se mi jeví nějaké otázky v tuzemské právnické literatuře jako nedostatečně zpracované, napíšu o tom článek do recenzovaného časopisu. Nemám rád, když se něco píše do šuplíku. Soutěž je pro mě určitá nadstavba. Výhra v ní je skvělou položkou do životopisu. Vážím si také možnosti reprezentovat fakultu,“ řekl Tomáš Grygar. Před zářijovým finále chce ještě vylepšit ústní prezentaci a připravit se na otázky poroty.

Oba oslovení studenti se shodli, že účast v soutěži je dobrou průpravou nejen pro ty, kteří se chtějí věnovat akademické dráze, ale i pro budoucí právnické povolání. „Nejpřínosnější je zlepšení právní argumentace jak v písemné, tak ústní formě. Cenná je také možnost konzultace výsledků vědecké práce s odborníky a jejich zpětná vazba,“ dodal Tomáš Grygar. Účast v soutěži by všem doporučil. „Na fakultě máme řadu vysoce kvalifikovaných vyučujících, kteří jsou velmi ochotni se studenty práci zkonzultovat.“

Soutěž ve SVOČ pořádá právnická fakulta od roku 2007, původně pod názvem Monseho studentská vědecká soutěž. Finále letošního ročníku se uskuteční 13. a 14. září na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Za rok bude finále hostit olomoucká fakulta. Navíc od příštího akademického roku bude SVOČ zavedena jako povinně volitelný předmět, účast v soutěži bude ohodnocena i kredity.

Výsledky fakultního kola ve SVOČ 2017

Sekce – student magisterského studijního programu

1. místo – Tomáš Grygar (Přestupková amnestie v novém zákoně o odpovědnosti za přestupky)

2. místo – Tomáš Grygar (Problematické otázky odpovědnosti právnických osob za přestupky v nové právní úpravě)

3. místo – Ivana Procházková (Regulation 55of the ICC: A False Friend of Justice?)

Sekce – student doktorského studijního programu

1. místo – Mgr. Zdeněk Červínek (Proporcionality or Rationality? Assessing Reasonablenes in Socio – Economic Rights Cases)

2. místo – Mgr. Michala Chadimová (Succesor superior responsibility and casuality requirement for superior responsibility with recent development in Bemba case)

3. místo – JUDr. Aleš Mácha (Veřejné věci a jejich právní povaha)

Jako náhradnice pro účely reprezentace při finále pro případ, že některý z oceněných soutěžících se nebude moci zúčastnit, komise vybrala Mgr. Bc. Petru Juřátkovou a Mgr. Zdenu Pinkavovou.