Právnická fakulta podepsala smlouvu o spolupráci s hejčínským gymnáziem

Při podepisování smlouvy se sešli (zleva) Alena Adamíková a Karel Goš z hejčínského gymnázia a Zdenka Papoušková a Veronika Tomoszková z PF UP.
Foto: Eva Hrudníková
Sobota 10. únor 2018, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta bude úzce spolupracovat s další střední školou. Označení „Fakultní škola Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci“ může nově užívat Gymnázium Olomouc – Hejčín. Podepsaná smlouva zavazuje školy společně podporovat zájem středoškoláků o právo nebo vyhledávat a pracovat s talentovanými studenty a rozšiřovat jejich právní povědomí.

Rámcovou smlouvu o spolupráci podepsali děkanka právnické fakulty Zdenka Papoušková a ředitel hejčínského gymnázia Karel Goš. „Jsem velmi ráda, že máme další fakultní školu. Podpora gymnazistů při vzdělávání v oblasti práva tak získává další rozměr a nové možnosti. Chceme, aby u nás studovali ti nejlepší a talentovaní studenti se zájmem o právo. Díky spolupráci s gymnázii, která patří k nejprestižnějším v regionu, budeme takovým studentům blíž,“ řekla Zdenka Papoušková.

Ředitel gymnázia Karel Goš vidí v začínající spolupráci přidanou hodnotu, další důvod, proč by si školáci měli ke studiu vybrat právě jejich gymnázium. „Budeme mít možnost nabídnout žákům zase něco navíc. Jsem přesvědčen, že spolupráce bude velmi aktivní a pro naše žáky i vyučující zajímavá,“ uvedl Karel Goš. U příležitosti podpisu smlouvy přidal také zápis do fakultní kroniky. „Je nám ctí být Vaší Fakultní školou a moc se těšíme na spolupráci.“

Z podepsané smlouvy vyplývá, že obě školy by měly spolupracovat hlavně v pěti oblastech. Budou například podporovat zájem gymnazistů o právo, kdy fakulta nabídne středoškolákům své popularizační aktivity, přednášky, konference, workshopy, nebo uskuteční výukové bloky. Školy chtějí také společně vyhledávat a pracovat s talentovanými studenty v nadstavbových aktivitách rozvíjejících prezentační a argumentační dovednosti, právní znalosti nebo kritické myšlení. V plánu je i další vzdělávání středoškolských učitelů.

Při samotném podepisování smlouvy padla řada konkrétních nápadů. „Dohodli jsme se, že například zkusíme otevřít kroužek zaměřený na podnikatelsko-právní minimum. Řada gymnazistů totiž už podniká. Zorganizujeme i workshop o pracovním právu, při brigádách se tyto informace, rady budou středoškolákům hodit. Aktivity by se mohly konat u nás na fakultě a zapojili by se do nich naši studenti v rámci street law a právních klinik. Velmi stojíme i o spolupráci na projektu Emise,“ naznačila Veronika Tomoszková, vedoucí Centra pro klinické právní vzdělávání, která za PF UP koordinuje spolupráci s fakultními školami.

PF UP s hejčínským gymnáziem spolupracovala už i před podpisem smlouvy. Například v rámci předmětu street law, kdy vysokoškoláci učí gymnazisty základům práva, nebo prostřednictvím středoškolské soutěže v simulovaném soudním jednání – Mezinárodní středoškolský Moot Court.

Hejčínské gymnázium, které navštěvuje na 11000 žáků, je úzce propojeno i s jinými fakultami Univerzity Palackého, zejména s přírodovědeckou fakultou, pedagogickou fakultou a fakultou tělesné kultury. Historicky první „Fakultní školou Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci“ se vloni v červnu stalo Slezské gymnázium v Opavě.